Tradycją naszej Uczelni stały się obchody Światowego Dnia Zdrowia, który jak co roku przypada na dzień 7 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie.
W roku 2018 tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest „Zdrowie dla wszystkich”. To nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale i wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).
Dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie i wsparcie finansowe nie tylko sprzyja poprawie zdrowia obywateli i oczekiwanej długości życia, ale także chroni kraje przed epidemiami, wpływa na zmniejszenie ubóstwa i ryzyka głodu, generuje miejsca pracy, wspomaga wzrost gospodarczy i równość płci.
Celem Światowego Dnia Zdrowia jest skupienie uwagi na konieczność zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej i możliwych do osiągnięcia zyskach płynących z tego faktu. W 2018 roku celem WHO jest inspirować, motywować i doradzać podmiotom związanym z powszechną opieką zdrowotną, by powzięły odpowiednie działania sprzyjające powszechnej opiece zdrowotnej.
Zakład Pielęgniarstwa włączył się aktywnie w obchody tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia i w dniu 16 kwietnia br. zorganizował konferencję pt. „Zdrowie dla wszystkich”.
W auli PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego w obecności władz Uczelni w osobach pana prof. nadzw. dr hab. Zbigniewa Barabasza - prorektora do spraw studiów, dr Dominika Wróbla - prorektora do spraw studiów, dr Agnieszki Woźniak - Dyrektora Instytutu Politechnicznego i dr Bartosza Gołąbka – Dyrektora Instytutu Humanistycznego, kierowników, pracowników i studentów PWSZ, zaproszonych gości, prelegenci przedstawili swoje referaty.
Pierwszy wystąpił dr n. med. Lucjan Langner, specjalista medycyny przeciwstarzeniowej, szef firmy WODY KARPACKIE, który w swojej prezentacji próbował odpowiedź na pytanie: Czy można zatrzymać czas?
Kolejnym prelegentem była mgr Justyna Oszkandy, dietetyk kliniczna, miłośniczka zdrowego żywienia, właścicielka i dietetyk w poradniach żywieniowych w Jaśle i Gorlicach, autorka bloga kulinarnego. Pani magister przybliżyła nam w swoim wykładzie Wpływ diety na nasze samopoczucie, wydajność i efektywność na co dzień, jak dieta wpływa na nasze zdrowie na co dzień.
Ostatnim prelegentem była mgr Zenona Radwańska, pielęgniarka Naczelna Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie, Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego oraz konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego, która w swoim wykładzie pt. Profilaktyka chorób nowotworowych naświetliła cele i problemy, z jakimi musi się zmagać współczesny człowiek w dobie chorób cywilizacyjnych.
Na podsumowanie konferencji uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie - Oliwia Hap, młoda, bardzo zdolna wokalistka, zdobywczyni wielu nagród na Festiwalach Piosenki w Polsce i za granicą, wykonała bardzo piękną i wzruszającą piosenkę o charytatywnym przesłaniu pt. We are the World.
Konferencji przysłuchiwali się uczniowie szkół partnerskich, którzy przybyli do naszej uczelni wraz z opiekunami. Nasze zaproszenie przyjęli uczniowie z Zespołu Szkół z Iwoniczu, Liceum Ogólnokształcącego z Rymanowa, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 z Krosna, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Krosna, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Krosna i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6.
„Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi.
Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupieniem leków, a kupieniem jedzenia”