Sezon budowlany w tym roku rozpoczął się dla Studenckiego Koła Naukowego Akademia Budownictwa Regionalnego bardzo pracowicie. 11 kwietnia 2018 roku w Dukli otwarto wystawę projektu rewitalizacji zespołu staromiejskiego w Dukli oraz retrospekcji kilku lat badań prowadzonych przez Koło Naukowe i pracowników PWSZ w Krośnie. Podstawę do opracowania dokumentacji stanowiły pomiary inwentaryzacyjne i eksploracyjne wykonywane w latach 2013- 2016 przez studentów ABRY.
Również piątek tego samego tygodnia przyniósł emocje występu przed szacownym gronem archeologów w ramach XXXIV Rzeszowskiej Konferencji Archeologicznej - Badania archeologiczne na terenie południowo-wschodniej Polski, zachodniej Ukrainy i północnej Słowacji. Wraz z Panem dr Wojciechem Pasterkiewiczem prowadzący Koło Naukowe przedstawił problematykę prac odkrywkowych przy zrujnowanej dukielskiej komorze celnej, wraz z próbą jej wizualizacji z okresu funkcjonowania w XIX wieku.
Kolejne dni zajęły przygotowania do wyjazdu do Krakowa, na seminarium naukowe Wood&Technology organizowane przez Studenckie Koło Naukowe AGH - Drewno w Architekturze i Budownictwie LIGNUM. W przeddzień seminarium grupa naszych studentów zmontowała ozdobną, drewnianą wiatę ekspozycyjną (konstrukcja bez użycia gwoździ i łączników metalowych). Konstrukcja ustawiona w holu głównym gmachu A0 Akademii Górniczo-Hutniczej. Trójka przedstawicieli ABRY (Marta Ząbek, Denis Baziak i Marek Gransicki) wygłosiła referaty w trakcie seminarium. W zespole montażowym pierwsze skrzypce grali Paweł Kuliga i Bartek Serafin, Andrzej Zawidlak i Kamil Wdowiarz, ale nie możemy zapomnieć o udziale i wydajnej pomocy naszych absolwentów Adama Kirca, Karola Parzygnata i Mirka Pabisza. Bez względu na to, kto wyjechał do Krakowa, nie byłoby tej przygody gdyby nie postawa całego II roku Budownictwa i studentów z III roku oraz dopracowania w szczegółach konstrukcji, przekazanej przez firmę DREWHAT z Domaradza. Dziękujemy za zgodę i pomoc przy organizacji naszego wyjazdu Władzom naszej Uczelni. Równie serdecznie dziękujemy za zaproszenie Panu Profesorowi Andrzejowi Więckowskiemu – Opiekunowi Koła Naukowego LIGNUM - oraz Indze i Mikołajowi, którzy sekundowali nam w czasie całego wydarzenia.
Na zakończenie eskapady wyruszyliśmy jeszcze na III Targi Budownictwa Drewnianego, zaproszeni przez Pana Prezesa Wojciecha Nitkę. Na targach udało nam się znaleźć zainteresowanie wśród wielu wystawców oraz uzyskać deklaracje udziału w planowanej na jesień tego roku konferencji naukowej Zakładu Budownictwa pt. Budownictwo drewniane – tradycja i przyszłość.
mgr inż. Marek Gransicki
Opiekun SKN Akademia Budownictwa Regionalnego