start

Aktualności

O naukowych nadziejach fitoterapii w Krośnie

22-05-2018

 

 

 

W dniach 10-11 maja 2018 roku odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna. Nowe nadzieje fitoterapii, współorganizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów.

Uroczyste otwarcie konferencji odbyło się w Kampusie Politechnicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie przy ul. Dmochowskiego 12. Władze uczelni – Kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie mgr Franciszek Tereszkiewicz, w imieniu Rektora PWSZ im. St. Pigonia w Krośnie – prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Barabasz - Prorektor ds. Rozwoju, Prezydent Miasta Krosna mgr inż. Piotr Przytocki oraz Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. dr hab. Tadeusz Trziszka, przywitali zgromadzonych na konferencji uczestników – prelegentów, słuchaczy oraz przedstawicieli firm z branży zielarskiej.        

 

W czasie konferencji nastąpiła wymiana poglądów naukowych przez przedstawicieli środowiska naukowego oraz branżowego w zakresie fitoterapii, zielarstwa, kosmetologii, dietetyki, bromatologii, toksykologii żywności, szeroko pojętych preparatów medycyny naturalnej i kosmetyków. Głównymi tematami poruszanymi w trakcie dwudniowych wykładów było bezpieczeństwo stosowania i ocena jakości produktów i surowców spożywczych, kosmetycznych oraz zielarskich, znaczenie ziół w leczeniu, profilaktyce chorób i żywieniu ludzi. Istotnym celem konferencji było również propagowanie wiedzy z zakresu historii i filozofii nauk medycznych, farmaceutycznych oraz biologicznych, które kształtują współczesne i przyszłe osiągnięcia naukowe.                       

W pierwszej części wykładów plenarnych zaprezentowano następującą tematykę prezentacji:

Ekstrakcja ziół dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym – prof. dr hab. n. farm. Iwona Wawer (Zakład Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym, Warszawski Uniwersytet Medyczny; Instytut Zdrowia i Gospodarki PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie)                                                                                                                                   

Panax - rola we współczesnej fitoterapii na tle pięciu tysięcy lat stosowania prof. ndzw. dr hab. n. farm Ilona Kaczmarczyk-Sedlak (kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii, Wydziału Farmaceutycznego, Śląski Uniwersytet Medyczny; Instytut Zdrowia i Gospodarki PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie).

 

Czy superowoce są super? dr hab. inż. Anna Sokół-Łętowska (kierownik Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) Ty i trylion twoich przyjaciół prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska (kierownik Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie).

Bakteryjna terapia nowotworów: nadzieje, ograniczenia i perspektywy prof. dr hab. n. biol. Adam Kaznowski (Dyrektor Instytutu Biologii Eksperymentalnej UAM, kierownik Zakładu Mikrobiologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Zespół jelita drażliwego – interdyscyplinarny problem naszych czasów dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza - Radeckiego we Wrocławiu, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu).

 

W II części dnia obrady odbywały się w dwóch sekcjach, na których poruszano zagadnienia związane z fitoterapią w cukrzycy, rolą białek w diecie człowieka, właściwościami antyoksydacyjnymi ziół. Uczestnicy konferencji omawiali aktualne tendencje badawcze i komercyjne związane fitofarmakologią, biotechnologią, kosmetologią, etnobotaniką, botaniką farmaceutyczną, dietetyką, technologia żywności i fitoterapią.      

Na zakończenie obrad, Kanclerz PWSZ w Krośnie, podobnie jak w poprzednich edycjach konferencji, ufundował nagrodę za najlepiej oceniony przez Komitet Naukowy Konferencji referat. W tym roku Szklanego Słonia otrzymał Radosław Kądziela - student kierunku Zielarstwo PWSZ w Krośnie. Pan Radosław Kądziela przedstawił wyniki badań jakościowych ziela gojnika macedońskiego (Sideritis scardica Griseb) przy użyciu chromatografii cienkowarstwowej.         

Jeśli założymy, że „(...) nic nie jest nieuleczalne, nic nie jest do naprawienia, ponieważ nic nie jest też dane, a wszelkie wnętrze jest jedynie operacją zewnętrza, które je poprzedza, to obserwowana jeszcze dzisiaj cała realna gra choroby i zdrowia jest powtarzaną ciągle „(...) sztuką reprezentacji, która więzi podmiot (czyli ja z jego witalnością i zdrowiem) w siatce perspektyw nakazów i zakazów (...)... zamiast tworzyć dla niego drogi ucieczki... prowadzące do pragnień i osiągnięć...”

Galeria zdjęć z konferencji                                                        


 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito