18 maja 2018 roku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbył się Międzynarodowy Festiwal Młodzieży (International Youth Festival). Patronat honorowy nad Międzynarodowym Festiwalem Młodzieży objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polski Komitet ds. UNESCO.
Zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu przyjęli studenci i opiekunowie z: Hangzhou Entel Foreign Language School z Chin, East Carolina University ze Stanów Zjednoczonych, Uniwerystetu Eszterchazy Karoly, Sarospatak z Węgier, Uniwersytetu w Miszkolcu z Węgier, Uniwersytetu Suleyman Demirel z Kazachstanu, Uniwersytetu ITMO Sankt Petersburg z Rosji, Uniwersytetu w Jekaterynburgu z Rosji, Ukraińskiej Akademii Drukarstwa ze Lwowa, Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki z Ukrainy oraz słuchacze Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy oraz zespół Pieśni i Tańca PWSZ w Krośnie.
Międzynarodowy Festiwal Młodzieży uroczyście otworzyli: prof. dr hab. Grzegorz Przebinda - Rektor PWSZ w Krośnie i prof. nadzw. dr hab. Władysław Witalisz - pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej.
Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się polonezem skomponowanym przez dr Janusza Boczara do słów mgr Danuty Kamińskiej, na co dzień pracowników PWSZ im St. Pigonia w Krośnie. Zespół Pieśni i Tańca PWSZ otworzył festiwalowy przegląd występem, w którym krośnieńska młodzież zaprezentowała opracowaną artystycznie wiązankę przyśpiewek ludowych głównie krośnieńskich oraz krakowiaka „Znad Wisły”.
Na tak przygotowany grunt wkroczył zespół z Uniwersytetu w Miszkolcu, który po raz pierwszy wziął udział w festiwalu. Przedstawili oni prezentację dotyczącą ich rodzinnego miasta oraz akrobatyczny układ taneczny.
Studenci z Uniwersytetu ITMO z Sankt Petersburga w Rosji w krótkiej prezentacji przedstawili walory swojego rodzinnego miasta.
Następnie na scenie swoje talenty pokazali artyści z Akademii Drukarstwa ze Lwowa. Zespół zaprezentował układy taneczne i występy wokalne, w których energia młodości wrażała się w geście, melodii i ruchu. Nie brakło więc ukraińskich pieśni o miłości do ojczyzny, czy wymagającego wręcz ekwilibrystycznych umiejętności występu tancerzy. Jako solistka wystąpiła Olena Chrystyn.
Grupa z Egerskiego Uniwersytetu z Kampusu w Sarospatak na Węgrzech zaprezentowała węgierskie tańce ludowe.
Następnie na scenę wkroczyli przedstawiciele Uniwersytetu Suleiman Demirel z Kazachstanu, którzy zaprezentowali kalejdoskop kultury Kazachstanu.
Kolejnymi występującymi artystami byli słuchacze Państwowego Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Studium jest ściśle związane z krośnieńską uczelnią, gdyż studenci są słuchaczami, a słuchacze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Zaprezentowali oni fragmenty spektakli dyplomowych ‘wieczór musicalowy’ Diany Dereniowskiej oraz koncert tańca ‘przeznaczenie’ Klaudii Jaśkowskiej i Kamila Zawirskiego.
Do Krosna zawitali również przedstawiciele z Uniwersytetu Lwowskiego imienia Iwana Franki. Grupa studentów wystąpiła przedstawiając fragment spektaklu „Zagubieni i znalezieni". Była to opowieść o trudach w naszym życiu, w jaki sposób możemy je pokonać i jak pomagają nam w tym inni.
Grupa teatralna z East Carolina Univeristy przedstawiła miniaturę teatralną.
Studentki z Rosji z Uniwersytetu w Jekaterynburgu przygotowały prezentację muzyczno-taneczną i multimedialną.
Przegląd zespołów zamykał niezwykły występ goście, którzy przybyli do Krosna aż z Chin, z Hangzhou Entel Foreign Language School. Na scenie oglądaliśmy młodych artystów z drugiego końca świata, a dzięki nim można było poczuć w Krośnie powiew azjatyckiej kultury.
Międzynarodowy Festiwal Młodzieży to przedsięwzięcie organizowane od 2010 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Wydarzenie to zbiega się z przygotowywanymi w tym czasie Dniami Kultury Studenckiej - Krośnieńskimi Juwenaliami. Międzynarodowy Festiwal Młodzieży to jedyny międzynarodowy akademicki festiwal w południowej Polsce odbywający się regularnie od 7 lat na styku wielu kultur.
Międzynarodowy Festiwal Nauki jest imprezą, która wzmacnia porozumienie międzynarodowe, daje możliwość osobistego kontaktu młodzieży i dorosłych z różnych krańców Europy i świata. Festiwal jest także znakomitą i rzadką okazją, aby zebrani w Krośnie przedstawiciele licznych narodów i kultur zaprezentowali się mieszkańcom miasta, okolicy i regionu. Kilkudniowa impreza jest także świetną okazją do osiągnięcia wzajemnego porozumienia i nawiązania dodatkowych relacji.
Czas Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży w Krośnie jest również szansą na to, aby przez spotkania interesujących osobowości z całego świata dowiedzieć się o nich więcej i poznawać odmienne spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.