start

Aktualności

Debata - samorząd uczniowski - przestrzeń dla aktywnych

17-09-2018

 

 

14 września br. studenci, uczniowie i nauczyciele złączeni doświadczeniem pracy samorządowej zebrali się w auli PWSZ im Stanisława Pigonia w Krośnie, aby dyskutować o sposobach aktywizowania swoich środowisk, pobudzania do pracy na rzecz dobra wspólnego. Spotkanie to, wpisujące się w plan wydarzenia Świetlne spotkania w PWSZ w Krośnie, było w zamyśle organizatorów okazją do wymiany doświadczeń, zaczerpnięcia inspiracji do pracy w kolejnym roku pracy Samorządu Studenckiego.

Spotkanie otworzyli Prorektor PWSZ w Krośnie dr Dominik Wróbel oraz  Dyrektor Instytutu Humanistycznego dr Bartosz Gołąbek, którzy podkreślili znaczenie działań nieformalnych, wartość inicjatyw i organizacji służących lokalnym społecznościom. Kontekstem ważnym dla debaty były przedstawione uczestnikom wyniki badań socjologów, które wskazują na słabe zaangażowanie Polaków w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego.

Pytanie, jakimi metodami można kruszyć ścianę obojętności i braku zaufania, a czasem też zwykłego lenistwa, otrzymało wiele ważnych odpowiedzi. Uczestnicy spotkania podkreślali, że zaangażowanie w działalność społeczną musi wiązać się z poczuciem dokonywania realnej zmiany i powinno dawać możliwość doświadczenia czegoś autentycznego: poczucia przynależności do grupy, kształtowania świata, sensownej pracy. Jednocześnie odprawiono do lamusa ducha niepłodnego idealizmu, wskazując na konkretne umiejętności zdobywane w czasie pracy samorządowej oraz na ich wartość na rynku pracy. Ważnym, krytycznym głosem w tej dyskusji były słowa profesora Grzegorza Przebindy, Rektora PWSZ, który odniósł się do podstawowych zasad istnienia w społeczeństwie organizacji obywatelskich, które powinny w czytelny dla wszystkich sposób kształtować swój przekaz, unikać ogólnikowości w rozmowach o celach i metodach działania i przykładać wagę do najmniejszych detali swej pracy, gdyż one wpływają  na odbiór publiczny.  

Spotkanie przeprowadzone w tej formule nie miało prowadzić do określonych konkluzji lub decyzji. Wniosło jednak coś nie mniej cennego – potwierdzenie poczucia wartości podejmowanych wysiłków,  zaufania między osobami złączonymi pracą na rzecz wspólnot lokalnych. W piątkowe popołudnie wszyscy obecni, od Rektora po studentów, chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, co świadczy o celowości zorganizowanej debaty i potrzeby kontynuowania jej w najbliższym czasie.

Debatę prowadzili: mgr Beata Ujda-Dyńka i dr Wojciech Gruchała

Galeria zdjęć

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito