start

Aktualności

Rozpoczyna się druga edycja programu „Legia Akademicka"

22-01-2019

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczyna drugą edycję programu „Legia Akademicka”. W pierwszej (pilotażowej) edycji, udział wzięło 3487 studentów z uczelni z całej Polski. 

Program „Legii Akademickiej” składa się z części teoretycznej (realizowanej na uczelni) oraz części praktycznej (ćwiczeń wojskowych).

Program nauczania w części teoretycznej będzie obejmował 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbędą się w formie wykładów, przeprowadzanych w salach PWSZ w Krośnie. Zakres tematyczny: wiedza z zakresu realizacji misji SZ RP (zasadnicze zadania), otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP (cywilny i demokratyczny  nadzór nad siłami zbrojnymi, w tym zwierzchnictwo) oraz umocowania prawnego zależności w  ramach Sił Zbrojnych RP (podwładny – przełożony, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna).

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik po złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych SZ RP w okresie tzw. przerwy wakacyjnej. Każda tura z kolei składa się z dwóch modułów:

· moduł szkolenia podstawowego (na poligonie) trwający 21 dni, zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi,
· moduł szkolenia podoficerskiego (na poligonie) trwający 21 dni, zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

Legia Akademicka jest otwarta w równym stopniu dla studentów, jak i studentek.

Za dzień szkolenia poligonowego student – ochotnik, jak każdy szeregowy, otrzyma 91,20 zł.

 

Obecnie uczelnia z związku z aplikacja odnośnie przystąpienia do programu stara się oszacować zainteresowanie wśród studentów (a tym samym liczbę grup szkoleniowych). Osoby zainteresowane udziałem programie „Legii Akademickiej” proszone są o przesłanie wstępnych zgłoszeń do p. mgr Marka Krzywonosa do dnia 24 stycznia br.

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito