start

Aktualności

Międzynarodowy Festiwal Młodzieży za nami

24-06-2019

 

 

 

Kilkanaście dni, które minęły już od zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży PWSZ w Krośnie dają nam możliwość spokojnego spojrzenia na wyjątkowy wymiar tego wydarzenia przede wszystkim dla naszej uczelni, ale także dla Krosna. To już dziewiąty raz na scenie krośnieńskiego RCKP spotkały się zespoły artystyczne z naszych partnerskich uczelni.  Przez kilka majowych dni, w uczelni i w mieście rozbrzmiewały języki niemal z całego świata: angielski, węgierski, kazachski, chiński, ukraiński, rosyjski, armeński. W tym roku zainteresowanie naszym festiwalem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Na scenie wystąpiło blisko 200 artystów z Ameryki, Azji i Europy, potwierdzając tym samym swoje przywiązanie do pokojowej idei tego jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia.  

 

W dniach 29-31 maja 2019 roku, w ramach obchodów 20-lecia, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie zorganizowany został Międzynarodowy Festiwal Młodzieży. Patronat nad festiwalem objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polski Komitet ds. UNESCO.

Zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu przyjęli studenci i opiekunowie z: Beijing Union University z Chin, City University of New York ze Stanów Zjednoczonych, University of the Highlands and Islands ze Szkocji, Uniwerystetu Eszterchazy Karoly, Sarospatak z Węgier, Uniwersytetu w Miszkolcu z Węgier, Uniwersytetu Suleymana Demirela z Kazachstanu, Uniwersytetu ITMO Sankt Petersburg z Rosji, Uniwersytetu w Jekaterynburgu z Rosji, Ukraińskiej Akademii Drukarstwa ze Lwowa, Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki z Ukrainy, a także pani Joanna Borkowska reprezentująca po raz pierwszy w historii festiwalu język i kulturę Armenii. Swoje miejsce w programie festiwalu znaleźli także studenci przebywający w Krośnie w ramach programu Erasmus, a także ceniony za swój artystyczny kunszt  i przygotowanie Zespół Pieśni i Tańca PWSZ w Krośnie.

Uczelnia na czas Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży przygotowała dla gości zagranicznych wiele atrakcji, zaś najważniejszą częścią festiwalu były występy zaproszonych grup w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W nowoczesnej i profesjonalnej sali widowiskowej przedstawiciele partnerskich uczelni prezentowali swoje programy artystyczne, przygotowane na bardzo wysokim poziomie. Występy miały różnorodny charakter, a szczególny nacisk kładziony był na lokalność i kultywowanie swoich tradycji i dziedzictwa. Festiwal w dwóch językach po polsku i po angielsku prowadzili studenci dwujęzykowych studiów dla tłumaczy i międzynarodowej komunikacji językowej.

Międzynarodowy Festiwal Młodzieży uroczyście otworzyli: prof. dr hab. Grzegorz Przebinda - Rektor PWSZ w Krośnie i prof. nadzw. dr hab. Władysław Witalisz - pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej. Ceremonię otwarcia uświetniło wręczenie nagrody „Partner of Excellence” uczelniom o najdłuższym stażu współpracy z krośnieńską PWSZ: St. Mary’s Belfast University College, Beijing Union University, East Carolina University, Westfield State University, Eszterchazy Karoly University in Sarospatak, Universidade Tras os Montes Alto Duoro oraz Ukraińskiej Akademii Drukarstwa za wieloletnią współpracę międzynarodową, wspólnie podejmowane programy i projekty międzynarodowe oraz wieloletnią intensywną wymianę studentów i kadry.

Festiwal, zgodnie z utrwaloną już krośnieńską tradycją, rozpoczął polonezem Zespół Pieśni i Tańca PWSZ w Krośnie. Utwór skomponował dr Janusz Boczar do słów mgr Danuty Kamińskiej, na co dzień pracowników PWSZ im Stanisława Pigonia w Krośnie. Następnie chór wykonał wiązankę przyśpiewek ludowych.

Na tak przygotowany grunt z przyjemnością wkroczyły zespoły z zaprzyjaźnionych uczelni: Uniwersytet w Jekaterynburgu, Eszterchazy Karoly University, City University of New York, Ukraińska Akademia Drukarstwa, Suleman Demirel University, Uniwersytet Lwowski, University of the Highlands and Islands, Joanna Borkowska z kulturą Armenii, StorybookTheatre, University of Miskolc, Beijing Union University. Zespoły te prezentowały układy taneczne i występy wokalne, w których energia młodości wrażała się w geście, melodii i ruchu. Dopełnieniem artystycznego przekazu festiwalu były występy teatralnej grup ze Stanów Zjednoczony, Ukrainy i Szkocji.

Egzotycznego wymiaru Festiwalowi dodają zawsze goście z odległych krajów. W tym roku w daleką podróż do swoich krain zabrali nas młodzi artyści z  Chin i Kazachstanu. 

Było także bardzo nowocześnie – zespół z Kazachstanu swój występ wplótł w ramę multimedialnej wizualizacji historii swego narodu ilustrowanej obrazami zapierających dech w piersiach krajobrazów.

W kolejnym dniu 31 maja br. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu, a po nim goście festiwalu jeszcze raz zaprezentowali się w skróconych wersjach swoich programów artystycznych.

Publiczność opuszczała budynek Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza z poczuciem dosytu atrakcji. Czuliśmy się zaszczyceni tym, że młodzi ludzie z tylu miejsc na świecie zechcieli podzielić się z nami swoimi pasjami i talentem. Dziękujemy młodym artystom, ich opiekunom i  zapraszamy oczywiście za rok.

 

 

Galeria zdjęć

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito