start

Aktualności

"Witacze" i nowy szlak kulturowo-przyrodniczy w gminie Jaśliska

02-08-2019

 

 

 

20 lipca, w Szklarach, w gminie Jaśliska oddano do użytku "witacza" z funkcją schronienia dla turystów. Drugi witacz stanął w miejscowości Czeremcha przy granicy ze Słowacją. Koszt budowy wyniósł 50 tys. zł.

Projektantem "witaczy" jest architekt Marek Gransicki, pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Forma obiektu nawiązuje do tradycji miejscowego budownictwa, a wewnątrz "witaczy" są ławki dla turystów i zadaszenie. 

- Podczas budowy tych obiektów wiele osób myślało, że buduje się tu kolejne kapliczki. Te komentarze nasunęły nam myśl, że warto też w tym kierunku częściowo pójść - mówi Piotr Urban, Prezes Stowarzyszenia Na Trakcie Węgierskim, sekretarz Gminy Jaśliska - Pojawił się pomysł, aby obiekty te jako powitanie na tych ziemiach i symbol schronienia w górach poświęcić pamięci Ojca Św. Jana Pawła II który wielokrotnie wędrował tymi terenami jeszcze jako Karol Wojtyła m.in. był na górze Bania, Kamień nad Jaśliskami, górę Ostra, Piotruś gdzie obecnie znajdują się pamiątkowe tablice. Papież wielokrotnie opowiadał i pisał o górach dlatego też umieściliśmy na tablicy niektóre sentencje i przemyślenia papieża. Na końcu napisaliśmy: „Drogi Turysto, Turystko, krocz przez ziemię Gminy Jaśliska, śladami Ojca św. Jana Pawła II w sposób godny i bezpieczny z poszanowaniem ludzi i przyrody. Jak mawiał Ojciec Św. pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjadę w spokojniejszym czasie…” Myślę, że dobrym akcentem w podróży będzie myśl, że przemierzamy ten teren śladami papieża co skłania do refleksji i zadumy.

Budowa witaczy w Szklarach i Czeremsze z racji funkcji schronu dla turystów przyczyniła się do finalizacji wyznaczania szlaku kulturowo-przyrodniczego w Szklarach, który stanowi wraz z szlakiem na Trakcie Węgierskim spójny łącznik na trasie Szklary – Czeremcha.

Szlak liczy 5,3 kilometra w wersji podstawowej. Dodatkowo wytyczono zejście ze szlaku na zabytkowy cmentarz łemkowski – jest to 600 m szlaku oraz wskazano dwie trasy wejścia na punkt widokowy na górę Bania. Jeden odcinek ma swój początek przy witaczu i liczy 2,4 km, a drugi (bardziej stromy) ma swój początek w okolicy szlaku na cmentarz i liczy 1 km.

Idąc tym szlakiem turysta ma okazję obcować z przyrodą, przemierzyć tereny po dawnej wiosce łemkowskiej, która była zlokalizowana doliną wzdłuż potoku. Po wiosce obecnie pozostały nieliczne piwnice, drzewa owocowe, zabytkowy cmentarz i fundamenty cerkwi. W tym roku na terenie cerkwiska stanie tablica informacyjna z historią łemkowskiej wsi Szklary. Obecnie w trakcie opracowywania jest mapa turystyczna Gminy Jaśliska, która zostanie umieszczona na dużych tablicach informacyjnych przy witaczach.

red. fot. Krosno112.pl

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito