Co oznacza tajemniczy termin VDesign? Odpowiedź na to pytanie nie tylko nie przysparza trudności, ale wręcz sprawia przyjemność członkom Studenckiego Koła Naukowego, pasjonatom informatyki, mechaniki, mechatroniki, cybernetyki i innych podobnych dziedzin nauki. W roku akademickim 2018/2019 członkowie Studenckiego Koła Naukowego Robotyki VDesign działającego w Instytucie Politechnicznym PWSZ w Krośnie i skupiającego wokół siebie studentów różnych kierunków aktywnie pracowali nad projektem platformy transportowej tworzonej przy wykorzystaniu innowacyjnych elementów napędów i sterowania.
Co skłoniło naszych studentów do podjęcia się realizacji tego bez wątpienia wyjątkowego, ale i wymagającego projektu? Była to nie tylko naukowa ciekawość oraz gotowość do rozwijania pasji i zainteresowań, ale również chęć udziału w europejskim konkursie łazików marsjańskich ERC2019 (www.erc2019.eu), który opiera się na idei Team Working, czyli projektowania w zespole.
Wszystko zaczęło się od pomysłu budowy własnego łazika i wzięcia udziału w konkursie. Członkowie koła skupili swoją aktywność na opracowaniu koncepcji samej platformy. Wymagało to sporego nakładu pracy i czasu poświęconego na stworzenie podstaw projektu. Był to najdłuższy i zarazem najbardziej kluczowy etap działań, gdyż odpowiedni projekt gwarantował powodzenie w jego realizacji.
Kolejnym etapem była budowa pierwszego prototypu. Zgodnie z ideą konkursu, spora część elementów, nad którymi pracowali jest ogólnodostępna. Niektóre z nich zostały wytworzone z wykorzystaniem technologii drukarki 3D. Zanim części zostały wydrukowane, narysowano je i skonstruowano przy użyciu programu CAD 3D. Należy tutaj dodać, że nasi studenci doskonale sobie radzą również przy pracy z technologią drukowania 3D, dzięki czemu części zostały od podstaw przygotowane i „wydrukowane” przez nich samych.
Efektem pracy w grupie, połączonej ze studenckim zapałem i wysoką motywacją, jest nowa konstrukcja, która poprzez swoje założenia jest innowacyjna i obejmuje rozwiązania z zakresu mechatroniki, łącząc świat mechaniki, elektroniki oraz automatyki z oprogramowaniem. Co jest wyjątkowego w tym studenckim projekcie? Stworzony łazik wykorzystuje niezależne sterowanie kół oraz ideę kół mecanum – specjalnej wersji kół szwedzkich, dających możliwość jazdy obiektu w dowolnym kierunku, jak i jego obracanie się w miejscu.
Prace nad prototypem nadal trwają i zespół nieustannie poszukuje możliwości jego udoskonalania. Obok prac nad częściami mechanicznymi, sprawdzania oraz adaptacji istniejących rozwiązań, studenci prowadzą intensywne prace związane z podniesieniem stopnia automatyzacji, aż do momentu autonomicznego przemieszczania się łazika z punktu A do punktu B z uwzględnieniem rozpoznawania oraz omijania przeszkód. Budowa łazika to praca wymagająca dużej kreatywności i otwartości na nietypowe rozwiązania, które zestawione ze sobą pozwalają tworzyć innowacyjne projekty.
Z pracą badawczą członków SKN Robotyki VDesign związane jest również jej publikowanie i prezentowanie wyników. Studenci przygotowują się, aby aktywnie uczestniczyć w konferencjach z dziedzin robotyki i mechaniki, jak również brać udział w tematycznych konkursach międzynarodowych, rozwijając swoje kompetencje i pogłębiając wiedzę. Tego typu projekty tworzone przez aktywnych członków koła naukowego wpisują się w promowaną przez PWSZ w Krośnie ideę „Learning by doing” i pozwalają praktycznie wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach.