Wizyta studyjna w Narodowym Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie
10-06-2013
Wizyta studyjna w Narodowym Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie
W dniach 30 maja – 2 czerwca delegacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie gościła we Lwowie na zaproszenie miejscowego Uniwersytetu im. Iwana Franki oraz ukraińskiego Ministerstwa Oświaty. Delegację tworzyła sympatyczna, dziesięcioosobowa grupa studentów I roku języka i kultury Rosji oraz I i II roku Dwujęzykowych Studiów dla Tłumaczy na czele z mgr Dorotą Łopuszańską-Patrylak i mgr. Adamem Nowakowskim z Zakładu Filologii Rosyjskiej.
Współpraca z jednym z największych i najstarszych uniwersytetów zachodniej Ukrainy, którego dzieje wiążą się także z historią Rzeczypospolitej, została nawiązana w 2008 roku, podczas wizyty we Lwowie ówczesnego prorektora PWSZ w Krośnie profesora Władysława Witalisza z Kierownikiem Zakładu Filologii Rosyjskiej profesorem Grzegorzem Przebindą.
W tym roku krośnieńską grupę przyjął anglista, prof. Michał Biliński, który zadbał o doskonałą opiekę oraz właściwą naukową oprawę pobytu polskich studentów w gościnnych murach Uniwersytetu Lwowskiego. Program wizyty był niezwykle bogaty i obejmował zwiedzanie Uniwersytetu im. Iwana Franki z jego niezwykle interesującymi, a często niedostępnymi dla zwykłych turystów: biblioteką, muzeum historii naturalnej i ogrodem botanicznym. Nasi studenci wyjechali ze Lwowa bogatsi o wiedzę na temat wybitnego i zarazem kontrowersyjnego ukraińskiego literata i działacza politycznego Iwana Franki, który jest patronem uczelni.
Zwiedzanie starego miasta, oprócz zakupów książkowych w znakomitej księgarni "Litera", uświetniła wieczorna wizyta w Operze Lwowskiej. Obowiązkowym punktem każdej wyprawy do Lwowa jest oczywiście wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim, którego historia i zgromadzone tam groby wybitnych lwowian wielu narodowości są świadectwem wielowiekowego, nierzadko bardzo trudnego współistnienia wielu kultur na obszarze tak bliskim sercu każdego z nas.
(AN)