start

Aktualności

Porozumienie o współpracy PWSZ w Krośnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie

21-06-2013

 

 
 
 
Porozumienie o współpracy PWSZ w Krośnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie
 
 
W dniu 13 czerwca o godzinie 13.00, w gabinecie Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Panowie: prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka – Rektor AGH i prof. dr hab. Grzegorz Przebinda – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie podpisali Porozumienie o współpracy, odnawiające akt zawarty już ponad 10 lat temu. Nowe akty prawne regulujące funkcjonowanie szkolnictwa wyższego, zmiany jakie dokonały się w obu Uczelniach oraz w naszym państwie, wymagały sformułowania nowej wizji współpracy.
 
 
            W obecnym Porozumieniu nasza Uczelnia potwierdziła chęć jeszcze bardziej ścisłej współpracy z AGH, dotyczącej głównie Instytutu Politechnicznego, deklarując ze swej strony dołożenie wszelkich starań, aby poziom naszych absolwentów odpowiadał wymaganiom koniecznym do podjęcia drugiego stopnia studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej. Zadeklarowaliśmy także wolę współpracy w realizacji badań naukowych. AGH ze swej strony potwierdziła chęć udzielania pomocy naszej Uczelni, między innymi w promowaniu kadr i w umożliwianiu prowadzenia dydaktyki w PWSZ pracownikom AGH. Wyraziła także zainteresowanie wspólnymi badaniami naukowymi, w szczególności dotyczącymi regionu Podkarpacia. 
 
 

Suchy z konieczności, prawniczy język Porozumienia obaj Rektorzy uszczegółowiali w swych wypowiedzianych deklaracjach. Profesor Tadeusz Słomka zwrócił uwagę, że Porozumienie jest podpisywane w tych dniach, gdy AGH uroczyście obchodzi 100-lecie swego założenia – 31 maja 1913 roku cesarz Franciszek Józef I zatwierdził utworzenie szkoły górniczej w Krakowie. Rektor Słomka przypomniał, że przez cały czas istnienia AGH przybywali do niej studenci z Podkarpacia, w tym także z Krosna. Wielu z nich, zostając potem profesorami, wniosło istotny wkład w rozwój Akademii Górniczo-Hutniczej. AGH i obecnie czeka na zdolną młodzież podkarpacką. Odbycie pierwszego stopnia studiów w „zaprzyjaźnionej krośnieńskiej Uczelni” – jak podkreślał Rektor Słomka – temu właśnie ma służyć. Wspomniał również, że Podkarpacie jest terenem dla interesujących tematów badawczych, które mogą podjąć pracownicy obu Uczelni.





            Profesor Grzegorz Przebinda z kolei wysoko ocenił wkład wniesiony przez AGH w dzieło założenia PWSZ w Krośnie. Podkreślał dokonania w tym zakresie ze strony drugiego w kolejności rektora – prof. Andrzeja Goneta, obecnie dziekana Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH. Wysoko ocenił pracę rzeszy naukowców z AGH wspierających dydaktykę w PWSZ. Przedstawił pola dalszej, możliwej współpracy. Podkreślał, że i dwaj inni wcześniejsi rektorzy PWSZ – profesorowie Janusz Strutyński i Janusz Gruchała, poloniści i humaniści – także widzieli konieczność współpracy krośnieńskiej PWSZ z krakowską AGH.
 

 
Obaj aktualni rektorzy – Tadeusz Słomka i Grzegorz Przebinda – zgodzili się teraz, że bardziej szczegółowe ustalenia zapadną w bezpośrednich rozmowach władz Instytutu Politechnicznego PWSZ z władzami zainteresowanych wydziałów AGH. Uzgodnili ostatecznie, że delegatem AGH do Senatu PWSZ będzie prof. dr hab. inż. Maciej Mazurkiewicz, jako zatrudniony w obu Uczelniach.
 
            W uroczystości podpisania Porozumienia wzięli również udział prorektorzy obu szkół wyższych – prof. dr hab. inż. Andrzej Tytko, Prorektor ds. Kształcenia w AGH, ongiś również profesor naszej Uczelni, oraz doc. dr inż. Stanisław Rymar – Prorektor ds. Rozwoju PWSZ, absolwent AGH. Uroczystość stała się okazją do wymiany poglądów w kwestiach szczegółowych, wychodzących poza ramy Porozumienia, które na pewno będą dobrze służyć naszym Uczelniom.
 
 

         Spisał i podał do wiadomości uczestniczący w uroczystości – prof. dr hab. inż. Maciej Mazurkiewicz

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito