start

Aktualności

Sprawozdanie z debaty przedwyborczej

20-05-2014

 

 

Sprawozdanie z debaty przedwyborczej

 

W dniu 19 maja w Auli PWSZ im Stanisława Pigonia w Krośnie odbyła się Debata przedwyborcza z udziałem kandydatów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę, Stronnictwo Narodowe oraz Europa Plus Twój Ruch: Bogdan Rzońca, Maria Kurowska, Wojciech Rysz i Grażyna Szelc. Na sali zgromadzili się licznie pracownicy i studenci naszej uczelni, a także zainteresowani mieszkańcy Krosna. Spotkanie bardzo sprawnie poprowadził dr Łukasz Szmyd, Dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej. Kandydaci przedstawili się i krótko opowiedzieli  o sobie i programach ugrupowań, które reprezentują. Kolejność wystąpień wynikała z numeru listy wyborczej, jakie poszczególne ugrupowania uzyskały w ogólnopolskim losowaniu.

 

 

Każde z tych wystąpień miało inny charakter. Przedstawiciel Stronnictwa Narodowego jako  tegoroczny maturzysta mówił o sprawach polityki z perspektywy młodego człowieka i zdecydowanego eurosceptyka, jednocześnie podkreślając swoje przywiązanie do wartości patriotycznych. Przedstawicielka Solidarnej Polski skupiła się na przedstawieniu swojej sylwetki, podkreślając znaczenie głosowania na osoby, które znamy. Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości położył nacisk na obronę wartości i statusu rodziny i wezwał do niemarnowania głosów na mniejsze ugrupowania, z czym nie zgodziła się zdecydowanie przedstawicielka Twojego Ruchu, podkreślając z kolei swój euroentuzjazm i znajomość Europy i zaskakując zebranych wiedzą m.in. o cenach kawy na Wyspach Kanaryjskich. Potem posypały się pytania. Pytano o przyszłość Unii Europejskiej, o sprawy regionu, o to co kandydaci są w stanie zrobić dla naszej uczelni, gdyby zostali wybrani, o sprawy osób niepełnosprawnych i inne kwestie interesujące wyborców. Kandydaci odpowiadali krótko, w kolejności list wyborczych, a spotkanie zakończyło się krótkimi wystąpieniami końcowymi. Zebrani nagrodzili przybyłych oklaskami.

 

 

 

 

Mimo pewnego niedosytu wynikającego z braku czasu na zadanie wszystkich pytań,  była to dobra lekcja demokracji obywatelskiej i szacunku dla innych poglądów, która pokazała także studentom, jak takie debaty powinny wyglądać od strony formalnej. Nasza uczelnia chce stanowić forum wymiany myśli i będzie nadal promować aktywność obywatelską i zachęcać do dyskusji i do udziału w wyborach, niezależnie od własnych poglądów. Warto wykorzystać szansę na to, by nas głos został usłyszany.

 

 

(WCH)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito