start

Aktualności

O studiach inżynierskich… także w Krośnie

15-07-2014


 

 

O studiach inżynierskich… także w Krośnie

 

      Prezes Bergman Engineering – Tomasz Szpikowski, od kilku lat głośno mówi o ogromnym niedoborze inżynierów z różnych dziedzin w całej Europie Środkowej. Według Szpikowskiego w Polsce jest dostępnych od zaraz około 12 tys. miejsc pracy dla absolwentów studiów inżynierskich, a w Niemczech jest to prawdopodobnie nawet 100 tys. i ten ogromny niedobór stale się pogłębia. Bergman Engineering jest znaczącą, polsko-niemiecką firmą realizującą projekty inżynierskie, dostarczającą specjalistów-inżynierów z wielu dziedzin i technologii, tak więc słowa jej prezesa można traktować bardzo poważnie. Według niektórych instytucji analizujących krajowy i europejski rynek pracy w Polsce może brakować nawet kilkakrotnie więcej osób z tytułem inżyniera. Jakkolwiek absolwentom studiów technicznych znacznie łatwiej znaleźć pracę niż humanistom, to jednak zdecydowanie większe szanse na zatrudnienie będą mieli Ci świeżo upieczeni inżynierowie, którzy w trakcie studiów podjęli trud kształcenia się na dwóch kierunkach. Wielu menagerów wskazuje, że idealnym połączeniem jest inżynier posiadający jednocześnie, co najmniej podstawową, wiedzę z zakresu ekonomii lub zarządzania. Niestety, dla polskich pracodawców, ogromne zapotrzebowanie na inżynierów utrzymujące się innych krajach Europy, położonych na zachód od Polski, sprawia, że przy znacznie bardziej satysfakcjonujących zarobkach zachodnie firmy drenują zasoby intelektualne naszego kraju nie pozwalając na zatrudnianie potrzebnych pracowników o określonych kwalifikacjach. Taka sytuacja dotyczy wszystkich gospodarek krajowych, we wszystkich regionach kraju, a według raportu Grupy Manpower „Niedobór Talentów 2013” ostatnie wyniki są najgorsze od 2007 roku.

   Aż 37% przebadanych polskich firm poszukuje inżynierów na różne stanowiska, a do najbardziej „inżynierochłonnych” dziedzin gospodarki należy tradycyjnie branża informatyczna, ale również energetyczna, lotnicza i wiele innych. W lokalnym ujęciu niewiele się to różni. Mechaników lotniczych poszukują liczne firmy Doliny Lotniczej, firmy energetyczne budujące farmy wiatrowe i elektrownie fotowoltaiczne chętnie przyjmą do pracy inżynierów energetyków i mechaników, a liczne przedsięwzięcia infrastrukturalne w całej Polsce wciąż generują zapotrzebowanie na inżynierów budownictwa, absolwentów inżynierii środowiska i instalatorów.

     Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie kształci studentów między innymi na najbardziej pożądanych kierunkach inżynierskich, takich jak Energetyka, Budownictwo, Informatyka, Inżynieria Środowiska oraz Mechanika i budowa maszyn. Studia te nie tylko wyposażają ich w niezbędną, specjalistyczną wiedzę, umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne ale dają także znajomość obcego języka zawodowego, rozwijają ich zainteresowania, otworzą możliwości rozwoju osobistego oraz nawiązania kontaktu z przyszłymi pracodawcami, stworzą szansę włączenia się w studenckie programy wymiany międzynarodowej, jak również ułatwią podjęcie studiów II stopnia na zaprzyjaźnionych uczelniach partnerskich. Po ukończeniu studiów inżynierowie będą poszukiwanymi specjalistami w swoich dziedzinach.

    Unia Europejska wyznaczyła sobie ambitny cel, aby do 2020 roku 40% jej obywateli legitymowała się wykształceniem wyższym i konsekwentnie dąży do tego celu, wykazując od 2002 roku 13% progres. W tym samym czasie w Polsce odsetek osób z wyższym wykształceniem wzrósł z 14,4 do 40,5%. To bardzo dobrze, choć oczywiście trochę ten optymizm burzą wyniki matury z obecnego roku. Egzaminu maturalnego nie zdało aż 29% maturzystów (głównie z matematyki), podczas gdy w ubiegłym roku było to tylko 19%. Wprawdzie w powiecie jasielskim zdało więcej niż średnio w kraju (73%) to jednak w mieście Krośnie (m. na prawach powiatu) było to 79%, a w powiecie strzyżowskim aż 80% maturzystów. Pozostaje nam wierzyć w poprawkę maturalną, a wszystkim maturzystom, którzy przystąpią do matury poprawkowej życzyć powodzenia!

 

dr Dominik Wróbel

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito