start

Aktualności

Humanistyka w Krośnie

07-08-2014

 Humanistyka w Krośnie – opisanie świata bliższego i dalszego

 
 
 
Nowoczesne metody naukowe, wciąż rozwijające się badania i coraz dokładniejsze przyrządy pozwalają z niewyobrażalną precyzją zmierzyć, zważyć, wyliczyć niemal wszystko, co dotyczy współczesnego świata. Gdy jednak przychodzi to wszystko opisać, zaczynają się przysłowiowe „schody”.
Bo do tego, aby świat opisać, by podjąć refleksję na temat rządzących nim prawideł i zasad, niezbędny jest język humanistyki, pozwalający na oderwanie się od hermetycznego słownictwa, umożliwiający szersze spojrzenie, wyciąganie wniosków, nabranie dystansu. Choć wydaje się nam często, że współczesnym światem rządzi technika, to gdy dobrze się zastanowić, widać wyraźnie, że tak naprawdę dominują w nim media – zarówno te bardziej tradycyjne, choć dziś już coraz bardziej oparte na obecności w cyberprzestrzeni, jak też te stanowiące pod wieloma względami o obliczu współczesności – media społecznościowe, profile, blogi. Umiejętność sprawnego i skutecznego, a w dodatku ciekawego pisania, jeszcze niedawno jakby przestarzała, zaczyna wracać do łask, gdy widać, że pisząc intrygującego bloga, zdobywając czytelników, można po prostu zarabiać. Takie właśnie tematy podejmują obecnie nauki humanistyczne, starając się jak najszybciej reagować na nowe zjawiska i procesy. Humanistyka musi oczywiście szukać swego miejsca – ale czy przed takim wyzwaniem nie stoją też inne nauki? Trzeba zaakceptować fakt, że niektóre jej dziedziny będą miały charakter elitarny i zajmować się nimi będzie tylko garstka zapaleńców, ale są i będą też obszary bardziej praktyczne, przed którymi rysuje się perspektywa nieograniczonego wręcz rozwoju.
 
 
W obrębie takich właśnie dziedzin kształcą się studenci Instytutu Humanistycznego PWSZ w Krośnie, korzystają w dodatku z unikatowej, praktycznej oferty. Mogą nie tylko nabywać umiejętności w zakresie języków obcych – angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, ale też, korzystając z profesjonalnych laboratoriów językowych uczelni,  przygotowywać się do pracy jako tłumacze, niezbędni w dzisiejszym mobilnym świecie. Tylko nasza uczelnia oferuje możliwość praktycznie dowolnego łączenia dwóch specjalności językowych, specjalizacji wewnątrz nich, w tym także specjalizacji biznesowych, a także ma bardzo rozbudowany zakres praktyk zawodowych za granicą, co w połączeniu z wyjazdami w ramach programu Erasmus oraz możliwością kontaktu z licznymi studentami zagranicznymi studiującymi w Krośnie, jak też z uczestnikami regularnie tutaj organizowanych międzynarodowych konferencji naukowych i popularyzatorskich tworzy idealny klimat i warunki do nauki.
PWSZ w Krośnie jako jedyna uczelnia w Polsce należy do międzynarodowego konsorcjum edukacyjnego i posiada najwyższej jakości sprzęt telekonferencyjny, co umożliwia studentom atrakcyjne zajęcia na odległość przeprowadzane wspólnie z wykładowcami i studentami z kilkudziesięciu krajów na wszystkich kontynentach. Doświadczenie takich zajęć zostaje w pamięci absolwentów na długie lata. Nie mówiąc już o laboratoriach językowych i przekładowych, których nie ma gdzie indziej…
Uczelnia jest partnerem w programie Global Understanding w ramach projektu Global Partners in Education, który zrzesza ponad 60 uczelni z całego świata. Celem GPE jest wspieranie i promocja współpracy między uczelniami i studentami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych. 
 
 
W ramach modułu specjalnościowego, studenci mogą także, zdobyć umiejętności w zakresie dydaktyki języka polskiego – nie tylko standardowej polonistyki, ale też bycia lektorem – czyli uczenia języka polskiego obcokrajowców – takiej specjalizacji na poziomie studiów licencjackich nie proponuje żadna inna uczelnia. W ramach nowatorskiego kierunku mogą zgłębiać tajniki informacji i komunikacji społecznej, czy zdobywać wiedzę o mediach i współczesnym edytorstwie, by móc w przyszłości opracowywać publikacje elektroniczne i redagować strony internetowe. Mogą także studiować pedagogikę, w tym także pedagogikę opiekuńczą, tak potrzebną w obliczu przemian społecznych i demograficznych, w unikatowym połączeniu z rzadko oferowaną terapią pedagogiczną. Nasza uczelnia prowadzi także wyjątkowy program edukacji wczesnoszkolnej z językiem angielskim, której studenci mogą śledzić możliwości i postępy przedszkolaków w objętym patronatem przedszkolu dwujęzycznym.   
Do tego wszystkiego dochodzą ludzie – takiego zespołu wykładowców najwyższej klasy, humanistów o międzynarodowej renomie, z którymi można spokojnie usiąść na kawie na krośnieńskim Rynku i porozmawiać o sprawach dla studenta ważnych, o jego planach życiowych – nie ma nigdzie.
Bo humanistyka pomaga budować świat wartości, wskazywać na – przykładowo historyczną ciągłość zjawisk, na specyfikę mentalności, zachowań określonych grup społecznych, na funkcjonowanie rządów i państw, na to wszystko, co tworzy człowiek. W dzisiejszym, niespokojnym świecie, oderwanie od całościowego rozumienia kultury i cywilizacji może się po prostu źle skończyć. Humanista, posiadający umiejętność rozumienia i analizowania tekstu – przy czym słowo tekst należy rozumieć jak najszerzej, odnajdzie się na bardzo wielu, często całkiem „niehumanistycznych” stanowiskach pracy, będzie umiał pokierować ludźmi, opracować i omówić otrzymane dane, a brakującą wiedzę i umiejętności szybko nabędzie. I nie jest to piękna teoria – studenci edytorstwa – by odwołać się do bliskiego mi obszaru i konkretnych przykładów, bardzo sprawnie uczą się obsługi programów komputerowych, kreatywnie wykorzystując ich możliwości i pracują często na stanowiskach typowo „technicznych”. Z doświadczeń humanistyki czerpią – tak popularne dziś – doradztwo i konsulting.
 
 
Humanistyka uczy myślenia, jasnego formułowania opinii. Może okazać się bardzo praktyczną pomocą w odnalezieniu się na rynku pracy. Pracodawcy, szefowie dużych firm produkujących na rynki zagraniczne, proszeni o wymienienie cech idealnego pracownika, zgodnym chórem wymieniają umiejętności czysto humanistyczne: szybkie czytanie ze zrozumieniem, napisanie inteligentnego spójnego tekstu z kilku językach, sporządzenie merytorycznego raportu, aktywny, twórczy udział w dyskusji, sprawne przechodzenie między językami i szybkie tłumaczenie tekstów, itd.
Dziś, gdy tak trudno przewidzieć, jacy specjaliści będą potrzebni za rok czy pięć lat, być może lepiej po prostu nauczyć się uczyć, studiując jeden z licznych kierunków humanistycznych w Krośnie, a potem, być może na studiach magisterskich, zdobywać konkretną, często bardzo ukierunkowaną wiedzę i umiejętności.
 
 
Dr Joanna Kułakowska - Lis

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito