start

Aktualności

Europejski Dzień Języków Obcych już po raz drugi w PWSZ w Krośnie

29-09-2014

Nasza uczelnia kontynuuje tradycję świętowania obchodzonego 26 września w całej Europie Dnia Języków Obcych. Konkursy, zabawy językowe i wykład, otwierający nasze spotkanie zatytułowany  The Mystique of Horror in American Movies, to główne atrakcje przygotowane dla zaproszonych gości przez krośnieńskie filologie w tym dniu.
 


 

Ponad stu uczniów zebranych 26 września 2014 roku w auli przy ulicy Kazimierza Wielkiego miało okazję wysłuchać wykładu na temat tradycji horroru w amerykańskiej kinematografii wygłoszonego w języku angielskim przez rodowitego Amerykanina, wykładowcę naszej uczelni Jacka Lalę, a następnie w czterech specjalnie przygotowanych "strefach" odbyć zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

W tym roku wśród języków obcych zagościł także nasz ojczysty język polski, o którego kondycję powinniśmy się troszczyć bez wyjątku wszyscy. Wsparli nas w tej misji wykładowcy z Zakładu Polonistyki.

Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum Języków Nowożytnych w Europie funkcjonuje dziś około 225 rodzimych języków, co czyni  dziedzictwo językowe kontynentu niezmiernie zróżnicowanym i bogatym. Znajomość języków przynosi  korzyści nie tylko o charakterze gospodarczym, ale także osobistym. Zachęca nas  do większej otwartości wobec  innych ludzi, innych  kultur i postaw,  a także do większej elastyczności umysłu, pozwalając nam  posługiwać się różnymi systemami znaczeniowymi  i działać  na podstawie różnych sposobów pojmowania świata.  Mogli się o tym przekonać goście strefy rosyjskiej, którzy z zainteresowaniem wysłuchali pozdrowień odczytanych przez studentów języka i kultury Rosji z tradycyjnych pocztówek, które otrzymali od przyjaciół z białoruskiego Brześcia.  

  

 

Sekretarz Generalny Rady Europy, Norweg Thorbjørn Jagland w swym tegorocznym okolicznościowym oświadczeniu z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych, cytując pisarza Antoine de Saint-Exupery'ego napisał między innymi:  "Język często bywa źródłem nieporozumień. Język może także służyć jako broń, jako wymówka służąca dyskryminacji i upokorzeniu. Tylko wspólnie możemy zagwarantować, aby języki zamiast być źródłem nieporozumień stały się kluczem do międzykulturowego dialogu i wzajemnego szacunku".

Misja naszej uczelni w kształceniu językowym i filologicznym w pełni wpisuje się w tak właśnie zdefiniowaną ideę otwartości i pokojowego współistnienia wielu kultur i narodów Europy w ich fascynującej różnorodności.

Kształcąc filologów różnych specjalności językowych chcemy naszą misję z pełną  determinacją  pielęgnować.

Bartosz Gołąbek

 

Galeria fotografii

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito