XV Światowy Maraton Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka zakończony
11-12-2014
XV Światowy Maraton Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka zakończony. Napisaliśmy ponad 300 listów w obronie 11 bohaterów Maratonu. Największym powodzeniem cieszyły się kobiety i dziewczęta z Mkhondo w RPA, Daniel Quintero z Wenezueli, Raif Badawi z Arabi Saudyjskiej, Moses Akatugba z Nigerii oraz Chelsea E Manning ze Stanów Zjednoczonych. Pisaliśmy pojedynczo i grupami, z pomocą prowadzących i bez. Pisaliśmy nieustannie, w pocie czoła przez cały dzień po polsku, angielsku i hiszpańsku. Przecież chcieliśmy zmienić komuś życie, pomóc tym, którzy o tę pomoc nas prosili.
Wysłuchaliśmy dwóch ciekawych wykładów: dr Władysława Chłopickiego – Jak pokonać barierę kultury i języka i zakomunikować treść? oraz dr Anny Słowik – Sytuacja dzieci w konfliktach zbrojnych – a prawo do edukacji. Później uczestniczyliśmy w warsztatach, dzięki którym dowiedzieliśmy się: Jak odczytać tatuaże, rozpoznać drugie życie i falę w instytucjach (dr Beata Zięba), O mowie ciała, skojarzeniach i mechanizmie projekcji (mgr Małgorzata Wójcik), Jak mówić by być słuchanym (mgr Kamila Liebner-Forc i mgr Magdalena Goleń), Jak odczytać mowę ciała i efektywnie komunikować się w języku polskim (dr Władysław Chłopicki), Jak powiedzieć coś innego mówiąc to samo (mgr Teresa Przyprawa), Jak rozpoznać germanizmy w języku polskim? (mgr Barbara Jackowska), Jak dziś pisać listy (dr Katarzyna Obrzut), Jak komunikować się przez wszystkie przypadki (dr Wojciech Gruchała), Jak wygląda jeden dzień z życia tłumacza konferencyjnego (dr Joanna Ziobro-Strzępek).
Dowiedzieliśmy się wiele o Amnesty International i oglądnęliśmy ciekawe wystawy dotyczące praw człowieka. Poznaliśmy organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną praw człowieka. Oglądnęliśmy plakaty dzięki, którym zobaczyliśmy jak żyją ludzie, którzy praw człowieka są pozbawiani na co dzień. Zagraliśmy w gry multimedialne dzięki, którym zdobyliśmy niezbędną wiedzę o tym jakie mamy prawa i jak wiele zyskujemy dzięki temu, że w naszym państwie prawa człowieka są przestrzegane. Obejrzeliśmy wiele filmów, które pokazały nam jak żyją ludzie, którzy są prześladowani ze względu na rasę, płeć, narodowość, wyznanie, poglądy polityczne, niepełnosprawność.
Odwiedzili nas uczniowie z opiekunami z: II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, Zespołu Szkół w Dukli, Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle i z Gimnazjum Katolickiego w Krośnie.
Odwiedziły nas też dzieci z klasy II a Szkoły Podstawowej w Jedliczu, które dzielnie napisały swoje listy uświadamiając nam jak my dorośli jeszcze wiele musimy się nauczyć o tym jak szanować drugiego człowieka i jak żyć by być szanowanym. Teraz nasze listy zostaną wysłane do ambasad poszczególnych państw i będziemy czekać na wieści od Amnesty International komu udało się pomóc. Już dziś zapraszamy do udziału w Maratonie w przyszłym roku i liczymy, że będziemy mogli pomóc następnym osobom.
Serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji XV Światowego Maratonu Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka moim studentkom z kierunku Zarządzanie (II rok) Paniom: Annie Borkowskiej, Sylwii Kłap, Kindze Korab, Katarzynie Mazur, Beacie Oleniacz, Renacie Oleniacz, Justynie Pasieka, Karolinie Parylak, Karolinie Salamon, Jagodzie Samborskiej, Natalii Szałajda , Anecie Szura oraz moim studentkom z kierunku Translatoryka (I rok) Paniom: Alicji Jędrzejczyk, Annie Pawlik, Anicie Rosiwal.
- dr Anna Słowik