Prezydenci z wykładami w PWSZ
Odwiedziny prezydenta miasta na uczelni należy nazywać wyjątkowym wydarzeniem. A jak nazwać obecność prezydenta miasta Krosna Piotra Przytockiego i jego dwóch zastępców Bronisława Barana i Tomasza Solińskiego w murach PWSZ im. Stanisława Pigonia? Mniejsza zresztą o epitety. Istotniejsze od nich jest to, że prezydenci przyjęli zaproszenie do wygłoszenia wykładów dla studentów pierwszych roczników w ramach zajęć z Przedsiębiorczości, a tym samym wysłali wyraźny sygnał do, że edukacja jest ważna i że trzeba poświęcić swój wysiłek i czas, by była ona dostępna na odpowiednim poziomie dla wszystkich mieszkańców naszej części Podkarpacia.
Prezydent Piotr Przytocki w pierwszej części swego wystąpienia scharakteryzował Krosno jako najbardziej przyjazne dla biznesu miasto w Polsce, a także najbardziej bezpieczny region kraju. Przybliżył również podstawowe informacje ekonomiczne o mieście: stopa bezrobocia wynosi 8% w samym mieście (17,7% w powiecie), liczba podmiotów gospodarczych w mieście to aż 5515. Następnie omówił funkcje Krosna w powiecie, województwie i kraju. Krosno to główny ośrodek produkcji szkła w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie. Kadrę dla przemysłu szkoli się m.in. w PWSZ w Krośnie, co jest szczególnie ważne, jeśli weźmie się pod uwagę rozwój strefy inwestycyjnej w mieście. Aby stymulować jej rozwój prężnie działa Krośnieński Inkubator Technologiczny KRINTECH. Prezydent jednocześnie wskazywał na turystyczny potencjał regionu i miasta oraz jego infrastrukturę sportową.
Druga część wykładu dotyczyła innowacji. Prezydent przytoczył definicję tego pojęcia: „Innowacja jest procesem tworzenia i dostarczania nowych wartości dla klienta na rynku” i opierając się o takie rozumienie tego szalenie istotnego dla współczesności słowa stwierdził, że kreowanie własnych umiejętności jest ważną cechą każdego człowieka. Tym samym każdy student powinien kreować rzeczywistość, w której się znajduje. Zaś z perspektywy władz miasta szczególnie ważne są społeczne wymiary innowacyjności. Czym innym jest bowiem wytwarzanie nowych technologii, a czym innym ich wdrażanie. Innowacje powstają jako wynik ludzkiej kreatywności, zaś ich zastosowanie zależy od innych ludzi - od nabywców bądź użytkowników. Prezydent miasta stwierdził, że w pewnym uproszczeniu Polska jest krajem, który raczej kupuje innowacje, zaś kraje zachodnie kreują rzeczywistość opartą na innowacjach. Wskazał przy tym kierunek rozwoju już nie tylko rejonu podkarpackiego, choć właśnie o nim myślał w pierwszym rzędzie. Przy okazji nawiązał do tradycji polskich innowatorów: Ignacego Domeyki, Ernesta Malinowskiego, Juliana Ochorowicza, Rudolfa Modrzejewskiego i Jana Szczepanika, w sylwetkach ich podkreślając zgodność uzdolnień technicznych z humanistycznym duchem, co stanowiło o ich wyjątkowości i sukcesie wynikającym z połączenia innowacyjności technicznej z myślą o jej społecznym sensie.
W trzeciej, ostatniej części wykładu scharakteryzował perspektywy rozwoju Miasta Krosna. W przyszłości powinno się ono stać „miastem inteligentnym, dbającym o jakość życia mieszkańców poprzez rozwój innowacyjnej gospodarki, edukacji, kultury oraz dbałość o środowisko”. Miasto powinno rozwijać konkurencyjną gospodarkę, szczególnie w branży turystycznej jest wciąż dużo do zrobienia. Powinno także inwestować w kapitał ludzki poprzez podnoszenie kwalifikacji mieszkańców, ale też poprzez dbałość o stan zdrowia społeczeństwa. Rozwój miasta musi też następować w zgodzie z warunkami przestrzennymi i środowiskowymi, co oznacza, że konieczne są projekty ułatwiające komunikację oraz wyrażające poszanowanie dla środowiska naturalnego.
Zwracając się do studentów Prezydent Piotr Przytocki nie ukrywał nadziei związanych z pojawianiem się nowych sił, nowych pomysłów, nowych idei, które będą realizowane przez dzisiejszą młodzież. Poruszając ten sam temat Bronisław Baran uprzedzał słuchaczy, że dziś nie można już liczyć na stabilizację opartą o jednego pracodawcę lub jeden fach – warunki ekonomiczne wymuszają stałą gotowość do zmiany kwalifikacji, do rozwoju, jednocześnie zmuszają do zdobywania tak zwanych kompetencji miękkich, a więc tych cech osobowości, które są przydatne w sektorze usług, a zarazem są podstawą społeczeństwa obywatelskiego. W tym duchu Pan Tomasz Soliński zapraszał studentów PWSZ im. Stanisława Pigonia do zaangażowania w rozwój miasta, do zgłaszania swoich „Pomysłów na Krosno”.
Jako społeczność uczelni czujemy się wyróżnieni tą wizytą, która podkreślała rolę PWSZ im. Stanisława Pigonia jako miejsca debaty publicznej. Dla studentów PWSZ stałą się ona zaproszeniem do aktywnego tworzenia swojego miasta. Dla wszystkich krośnian okazją do spojrzenia w przyszłość.