start

Aktualności

Zapraszamy na projekcję filmu i spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem

26-02-2015

 

 

Zapraszamy na projekcję filmu i spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem

 

ŻYCIE NA KRAWĘDZI. Henryk Sławik–József Antall senior. Tak brzmi tytuł fabularyzowanego filmu dokumentalnego według scenariusza i w reżyserii Grzegorza Łubczyka, b. ambasadora RP na Węgrzech. Tytułowi bohaterowie zapisali jedną z najpiękniejszych kart w historii II wojny światowej.

Mimo to, jak mówi wieloletni promotor obu postaci – Grzegorz Łubczyk, autor dwóch książek o wielkim Ślązaku – Henryku Sławiku i równie niezwykłym Węgrze – Józsefie Antallu sen., wciąż dużo jeszcze przed nami, by ich wyjątkowa przyjaźń w dobie upadku wszelkich wartości moralnych, przyjaźń na śmierć i życie w dosłownym znaczeniu tych słów zagościła trwale w świadomości Europejczyków. Ich bezgraniczne oddanie w sprawowaniu opieki nad dziesiątkami tysięcy polskich uchodźców wojennych, przed którymi we wrześniu 1939 roku Węgrzy otworzyli granice swego państwa i serca, a także ofiarne współdziałanie Sławika z Antallem w skutecznym ratowaniu wielu tysięcy Żydów zasługuje, by trafili oni do pamięci zbiorowej nie tylko Polaków i Węgrów. Rok Henryka Sławika na Śląsku to ważny krok w promowaniu obu tych wielkich „Sprawiedliwych”, jak też kolejna okazja do głośnego powiedzenia Węgrom DZIĘKUJEMY za to wszystko co dla nas zrobili po napaści Hitlera i Stalina na Polskę 75 lat temu.

Zdjęcia do filmu zostały nagrane na Węgrzech (Budapeszt, Oroszi, Somló) i w Polsce (Warszawa, Jastrzębie Zdrój–Szeroka, Katowice) z udziałem m.in. członków rodzin Antalla seniora i Sławika oraz świadków historii: uchodźców wojennych, których los zetknął z bohaterami dokumentu.

W kilku scenach fabularyzowanych w postaci Sławika i Antalla wcielili się wybitni aktorzy Krzysztof Globisz i Olgierd Łukaszewicz. W roli zaś sierot z legendarnego sierocińca dzieci żydowskich w Vácu wystąpiła grupa dzieci z Parafii Opatrzności Bożej na warszawskiej Ochocie, a ks. Tadeusz Aleksandrowicz niczym sprowadzony do sierocińca przez Sławika ks. Boharcsik, dla kamuflażu, uczył dzieci podstawowych katolickich modlitw.

 

Producentem filmu jest Fundacja „Dobre Wieści”, a głównym sponsorem Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Realizację filmu aktywnie wsparł m.in Urząd Marszałka Województwa Śląskiego.

Premiera TV miała miejsce w RELIGII.TV w dniu 28 września 2014 roku. Po przedpremierowym pokazie w dn. 24 września br. w kinie ILUZJON z udziałem m.in. kardynała Kazimierza Nycza oraz wielu senatorów i posłów po warszawiakach film ten jego twórcy z powodzeniem pokazali m.in. w Katowicach (26.09), w mieście Sławika czyli w Jastrzębiu-Zdroju (27.09) i Wiedniu (6.10)

Po wersji angielskiej filmu została przygotowana jego wersja węgierska, by obraz ten mogli zobaczyć Węgrzy.

Film ma 70 minut, w tym 25 minut to sceny fabularyzowane ze znakomitymi rolami Globisza i Łukaszewicza oraz Fronczewskiego w roli narratora. Świetnie też wypadła Marysia Marciniak jako Krysia Sławikówna, zwłaszcza w ostatnim spotkaniu z ojcem Henrykiem. Ważną rolę odgrywa scena ze słynnego sierocińca dzieci żydowskich w Vacu nad Dunajem. Na ekranie pojawią się główni bohaterowie czyli Sławik i Antall w unikatowych, ruchowych scenach z nagrań węgierskiej kroniki filmowej, które pokazujemy po raz pierwszy w Polsce. Rodzina Antalla udostępniła nigdy nie pokazywane publicznie zdjęcia rodzinne, które również Węgrzy zobaczą po raz pierwszy, ponieważ w kwietniu ma się odbyć uroczysty pokaz filmu w Budapeszcie.

 

 

 

Pliki do pobrania

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito