PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie gościła Konferencję Związku Gmin Dorzecza Wisłoki
W Sali Senackiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, odbyła się 1 kwietnia 2015 roku konferencja zorganizowana wspólnie przez PWSZ w Krośnie i Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Celem konferencji było nakreślenie możliwości współpracy obydwu podmiotów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i turystyki, a także poszukiwanie innych możliwych płaszczyzn współdziałania.
Konferencję otworzył JM Rektor PWSZ w Krośnie prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, zwracając między innymi uwagę na patrona Uczelni profesora Stanisława Pigonia jako osobę, która historią swojego życia łączy dorzecza Wisłoka i Wisłoki oraz Wisłę. Następnie Przewodniczący Zarządu Związku Andrzej Czernecki złożył na ręce Rektora podziękowanie za możliwość zorganizowania konferencji w obiektach PWSZ w Krośnie.
Dalsza część konferencji obejmowała wykłady, których treść rozwijała wybrane zagadnienia, wcześniej wskazane jako możliwe obszary współpracy. Niezależnie podkreślano potencjał Uczelni w zakresie możliwej partycypacji we wspólnych przedsięwzięciach naukowych, projektach infrastrukturalnych i koncepcyjnych. Dr Karol Trojanowicz mówił o możliwości rozwijania innowacyjnych technologii w oczyszczaniu ścieków, a także o kontroli technologicznej i optymalizacji pracy lokalnych oczyszczalni ścieków. Prof. dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski przedstawił szanse i zagrożenia związane z projektowaniem i budową oraz eksploatacją przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach o rozproszonej zabudowie. Zagadnienia techniczne zamykał dr inż. Robert Wierzbicki z wystąpieniem o metodach modelowania matematycznego dla projektowania i modernizacji systemów wodociągowych. W drugiej części miały miejsce dwa wystąpienia o tematyce turystycznej. Mgr Jacek Wnuk przedstawił założenia i efekty realizacji projektu Geokarpaty, jako możliwej do kontynuacji formy promocji i rozwoju turystyki w regionie. Na zakończenie dr Piotr Łopatkiewicz mówił o możliwościach kreowania nowych produktów turystycznych w dorzeczu Wisłoki.
Prowadzone z przedstawicielami Związku rozmowy wskazują na możliwość licznych form współpracy, również takich, które związane są z realizacją praktyk studenckich, wykonywania prac licencjackich i inżynierskich o znaczeniu praktycznym dla gmin, a także na wspólnym aplikowaniu o fundusze ze środków europejskich.