start

Aktualności

Pracownik PWSZ w Krośnie w gronie wykładowców „IWA Nutrient Removal and Recovery 2015: moving innovations into practice”

28-05-2015

 

 

Pracownik PWSZ w Krośnie w gronie wykładowców  „IWA Nutrient Removal and Recovery 2015: moving innovations into practice”

 

Raz na dwa lata ma miejsce ważne wydarzenie organizowane przez The International Water Association (IWA). Jest nim konferencja naukowa skierowana do światowej klasy specjalistów i praktyków zajmujących się problematyką usuwania i odzysku związków azotu i fosforu ze ścieków. W tym roku odbywała się w Polsce, w Gdańsku i była poświęcona rozpowszechnianiu innowacyjnych technologii z tego obszaru. W ciągu trzech dni odbyły się w sumie dwadzieścia dwie sesje konferencyjne oraz trzy sesje plenarne i jedna posterowa. Największą uwagę przyciągały jednak prezentacje dotyczące procesu autotroficznej deamonifikacji – w skrócie zwanej technologią ANAMMOX. Ta rewolucyjna technologia ma szansę, już wkrótce, stać się ważnym elementem nowej koncepcji oczyszczania ścieków komunalnych, według której oczyszczalnie ścieków staną się zakładami odzysku energii i cennych surowców. Wśród zaproszonych gości znalazły się takie nazwiska jak prof. Mark van Loosdrecht – twórca technologii „anammox” i „nereda” (Universytet Techniczny Delft – Holandia) czy prof. Elżbieta Płaza – autorka między innymi jednego z pierwszych wdrożeń technologii „anammox” w pełnej skali technicznej (Królewska Politechnika Sztokholmska KTH – Szwecja).

Do prezentacji referatu „Pilot Scale Studies on Nitritation-Anammox Process for Mainstream Wastewater at Low Temperature” został również zaproszony pracownik PWSZ im. St. Pigonia w Krośnie dr Karol Trojanowicz (wykładowca na kierunku Inżynieria środowiska). „Badania, z których pochodziły wyniki przedstawione na konferencji w Gdańsku, zostały wykonane podczas moich rocznych studiów post-doktorskich w KTH-Stockholm w Szwecji. Dotyczyły prowadzenia procesu anammox przy niskich temperaturach i niskich stężeniach substratów w bioreaktorze, co ma bardzo duże praktyczne znaczenie, gdyż rozwiązanie problemów pojawiających się w takich warunkach umożliwi powszechne zastosowanie tej technologii do oczyszczania każdego rodzajów ścieków komunalnych. Wybór mojego artykułu do zaprezentowania przed tak wymagającym i utytułowanym gronem odbiorców był dużym wyróżnieniem. Uczestnictwo w konferencji umożliwiło również nawiązanie cennych kontaktów, co mam nadzieję przełoży się w niedalekiej przyszłości na wspólne projekty badawcze realizowane w Krośnie.”

 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito