start

Aktualności

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju w PWSZ w Krośnie

19-07-2015

 

 

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Development Week)

w PWSZ  w Krośnie

 

2 czerwca 2015 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju (ESDW) realizowano zajęcia warsztatowe z zakresu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw  pt.: Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw (CSR) w polskiej praktyce gospodarczej – studium przypadku, w którym wzięli udział  uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimanzjalnych nr 5 w Krośnie oraz członkowie Koła Naukowego Organizacji i Zarządzania działającego przy kierunku Zarządzanie naszej Uczelni. Warsztaty zostały poprzedzone krótkim wykładem dr Liliany Mierzwińskiej na temat istoty koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, która jest odpowiedzią świata biznesu na wyzwania zrównoważonego rozwoju oraz narzędzi jej realizacji. Następnie uczestnicy zajęć  przeanalizowali studium przypadku dotyczącego współpracy  firmy Coca-Cola- właściciela marki „Kropla Beskidu” ze społecznością lokalną na rzecz zrównoważonego rozwoju w kontekście korzyści dla firmy i jej interesariuszy, rozwoju realizowanych inicjatyw oraz wspierania przez nie realizacji strategicznych celów biznesowych.

Równolegle prowadzone były warsztaty edukacyjne, których celem było opracowanie ulotki „Zrównoważony styl życia w Krośnie – poradnik”. Młodzież wysłuchała krótkiej prezentacji dr Karola Trojanowicza dotyczącego genezy oraz głównych celów i zasad idei „zrównoważonego rozwoju”. Następnie w podgrupach dyskutowano w jaki sposób, w codziennym życiu, w swoim mieście, można je realizować. Młodzież zajmowała się tak zwaną „małą ekologią”, w centrum której znajduje się zrównoważone wykorzystanie, w życiu codziennym, energii, wody, żywności, oraz sposobu postępowania z odpadami. Zastanawiano się również w jaki sposób w skali lokalnej realizować cele społeczne zrównoważonego rozwoju oraz dbać o zachowanie bioróżnorodności. Swoje pomysły i wnioski zaprezentowano w formie posterów.

Ponadto część uczniów uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych nt. "Ogrody żaka przyjazne owadom". Dr inż. arch. kraj. Marta Pisarek wraz z członkami Studenckiego Koła Agroekologów zapoznali uczestników z zasadami projektowania ogrodów przyjaznych dla rodzimych motyli oraz sposobów wykonywania domków dla owadów pożytecznych. Przedstawili słuchaczom rośliny przyciągające owady dorosłe: rusałek, paziów, bielinków, jak i gatunki będące bazą pokarmową dla ich potomstwa. Ponadto studenci podali wymogi jakie muszą spełniać materiały użyte do budowy "hoteli" dla owadów pożytecznych, aby w pełni spełniały one swoją rolę, jako miejsca namnażania się chronionej fauny. W drugiej części warsztatów uczniowie mieli możliwość samodzielnego wykonania projektu przydomowego ogrodu w skali 1:200, zgodnego z koncepcją zrównoważonej przestrzeni ogrodowej. W ogrodach tych nie zabrakło kwitnących sadów, budleji Dawida nazywanej krzewem motyli, barwnych bylin, jak również roślin często uznawanych za nieużytkowe, jak np. pokrzywy. Uczniowie nie zapomnieli również o zaprojektowaniu poidełek i nagrzanych słońcem kamiennych ścieżek będących doskonałymi miejscami wypoczynku owadów.

Zaangażowanie PWSZ im St. Pigonia w Krośnie zostało zauważone i docenione przez Ministra Środowiska, który skierował do organizacji uczestniczących w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju list z podziękowaniem.

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito