start

Aktualności

Studenckie odkrywanie przeszłości

05-08-2015

 

Studenckie odkrywanie przeszłości
 

        Kierunek Budownictwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. O tym, że jest to kierunek niebanalny, pozwalający na budowanie gruntownej wiedzy, ale też zgłębianie własnych zainteresowań i pasji przekonali się niejednokrotnie studenci studiów stacjonarnych podczas realizacji rozlicznych zadań  zaplanowanych przez Uczelnię.

Oto najciekawsze z nich:

Praktyki z historią w tle

Podczas ubiegłorocznych budowlanych praktyk wakacyjnych grupa studentów pod okiem specjalistów wykonała pomiary inwentaryzacyjne kamieniec dukielskiego rynku, które uzupełniono podczas tegorocznych wakacji o poglądową inwentaryzację piwnic przyrynkowych. Całokształt prac przyczynił się do poszerzenia umiejętności i wiedzy studentów, ale także do wzbogacenia ogólnej wiedzy o historii naszego regionu, jak również tradycji budownictwa. Prowadzone prace pozwoliły na wyciągnięcie ciekawych wniosków i spostrzeżeń, które nie tylko wzbogacą turystykę naszego regionu, ale także mogą w przyszłości stać się podbudową do inicjatyw gospodarczych w naszym regionie.

 

Prace dyplomowe na „żywym organizmie”

Duże zainteresowanie studentów wzbudziła nowa formuła prac dyplomowych, opierających się na badaniach prowadzonych na „żywych organizmach” starych sanatoriów, cerkwi i kościółków, podupadających budynków, zachwycających pomimo złego stanu technicznego swoją formą i subtelnością kształtów.

Prace dyplomowe prowadzone były dwuetapowo. Inwentaryzacja stanu istniejącego dokumentowała rzeczywistą kondycję budynku, a projekt rewitalizacji pokazywał teoretyczne możliwości rekonstrukcji lub przebudowy badanych pustostanów. Studenci mogli również spróbować swoich sił przy inwentaryzacji i opracowaniu dokumentacji technicznej budynku funkcjonującego, tj. Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju. Efekty ich prac zostały uwzględnione w programie renowacji obiektu.

W wyniku zaangażowania studentów zinwentaryzowane zostały także wyłączone z użytkowania sanatoria „Gozdawa” i „Krystyna” w Rymanowie Zdroju, a na podstawie wcześniejszej inwentaryzacji wykonany został projekt rekonstrukcji ruin drewnianej willi w Korczynie naprzeciwko stacji benzynowej Shell.

Przyjęte rozwiązania wydają się przynosić efekty w postaci dokładnych inwentaryzacji, określenia stanu istniejącego kłopotliwych obiektów, oraz propozycji ich przyszłego funkcjonowania. Na bazie tych pomysłów może uda się pobudzić do życia ostatnich świadków imponującej tradycji drewnianych uzdrowisk, pięknych i dumnych willi, których styl i blichtr do dziś zachwyca i przykuwa uwagę. 

 

Pod ziemią miasto… na powierzchni niepozorna wieś

Kto przejeżdżając przez dzisiejsze Jaśliska, małą miejscowość na trasie Tylawa – Komańcza- – odgadnie, że ma do czynienia z dumnym, warownym miasteczkiem, które odparło najazd zagonu Rakoczego w okresie „Szwedzkiego Potopu”?

W trwające obecnie prace inwentaryzacyjne i dokumentacyjne włączyli się także studenci kierunku Budownictwo. Dzięki bardzo pomocnej postawie władz Gminy, przychylności i pomocy krośnieńskiej Delegatury Służby Ochrony Zabytków, oraz ciepłemu przyjęciu naszych studentów przez mieszkańców Jaślisk, udało się zbudować program rewitalizacji tego niezwykle interesującego i jednocześnie niezasłużenie zapomnianego zakątka naszego regionu. W ramach praktyk projektowych Zakładu Budownictwa przygotowany został projekt, którego efekty będą możliwe do obejrzenia już we wrześniu tego roku.

 

Miejmy nadzieję, że inicjatywy studentów Zakładu Budownictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Pigonia w Krośnie pozwolą odkurzyć zapomnianą historię i przyczynić się do rozkwitu turystycznego naszego regionu. Wartość historyczna okolic Jaślisk i samego miasteczka mogą przyczynić się zarówno do gospodarczego ożywienia naszych stron, jak i do wygospodarowania nowych miejsc pracy dla naszych absolwentów.

 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito