Było klimatycznie i naukowo w PWSZ
Krośnieński rynek, zazwyczaj spokojny i cichy, przez ostatnie dni tętnił życiem. Za nami jedna z ważniejszych imprez w regionie - Karpackie Klimaty. Nie mogło na niej zabraknąć krośnieńskiej uczelni. Organizatorzy, uczestnicy, wystawcy dwoili się i troili na tę okoliczność, a co dla swoich gości przygotowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa?
Zgodnie z zapowiedzią było naukowo, twórczo i radośnie. Na dziedzińcu PWSZ, nieopodal stoisk z wyrobami mistrzów, uwijali się młodzi adepci rękodzieła. Pracując indywidualnie i w grupach „zmalowali” niejedno. Gdzie indziej mogli zaangażować zmysł dotyku, czy sprawdzić refleks w symulatorze jazdy. Dziewczęta i chłopcy świetnie radzili sobie w roli kierowców. Uwagę gości przykuwały chociażby silniki, które humanistyczny umysł zdoła określić mianem skomplikowanych, ewentualnie: made in PWSZ.
Nasi goście zdobywali wiedzę z różnych dziedzin, ćwiczyli pamięć, nie stronili też od testów sprawności fizycznej. Siatkarki AZS PWSZ zamieniały się w trenerów i szkoliły zapalonych, młodych zawodników. Przy stoiskach kierunków filologicznych można było spróbować swoich sił w kaligrafii i zabawach językowych.
Cykl wykładów: „Uzdrawiająca moc ziół” zgromadził wielu słuchaczy. Z uwagą śledzili oni slajdy o leczniczych właściwościach roślin i robili notatki, by nie uronić cennych informacji. W późniejszych godzinach można było posłuchać opowieści o przedwojennych Bieszczadach, opowieści o ponadczasowym pięknie gór i tęsknocie tych, którzy zostali zmuszeni do ich opuszczenia. Chętni wzięli także udział w krótkim kursie fotografii górskiej i podróżniczej, krótkim, ale bogato ilustrowanym.
Przysłowiową wisienką na torcie była projekcja filmu „Wino truskawkowe”. Przeplatają się w nim życie i śmierć, miłość i nienawiść oraz zbrodnia i kara. Razem z karpacką przyrodą i muzyką Michała Lorenca, tworzą piękny, przejmujący obraz – chyba nie było widza, którego by nie poruszył.
W niedzielę uczestnicy III Rajdu rowerowego śladami Balinta Balassiego, wybitnego XVI-wiecznego poety węgierskiego związanego z naszym regionem, pokonali trasę Krosno-Nowy Żmigród-Krosno.
Największą rywalizacją sportową Karpackich Klimatów był Bieg o Skarb Portiusa. Wystartowało w nim kilkadziesiąt osób, w tym liczni przedstawiciele naszej uczelni. Henryk Szost, gość specjalny PWSZ, wywalczył miejsce na podium. Po dekoracji zwycięzców maratończyk opowiedział miłośnikom tej dyscypliny o swoim zabieganym życiu, kulisach sportowej rywalizacji i planach na przyszłość.
Poniżej możesz odsłuchać nagrania ze spotkania z Henrykiem Szostem:
Ostatni punkt Klimatów PWSZ stanowił występ grupy wokalnej uczelnianego Zespołu Pieśni i Tańca. Po sportowych emocjach można było posłuchać karpackich pieśni w pięknym wykonaniu.
Cieszymy się, że wiele osób w ten weekend odwiedziło stoiska naszej uczelni. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej i facebookowego profilu PWSZ w Krośnie. Mamy nadzieję, że spotkamy się również przy innych okazjach.
Eunika Polowiec - Studentka II roku Dwujęzykowych Studiów dla Tłumaczy
Galeria zdjęć - XI BIEG O SKARB PORTIUSA i spotkanie z Henrykiem Szostem
Galeria zdjęć - Grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca PWSZ w Krośnie
Galeria zdjęć - III rajd rowerowy śladami Balinta Balassiego