start

Aktualności

Wspomnienie o profesorze Kazimierzu Obodyńskim

16-10-2015

 

 

 

 

Żyjmy tak aby po naszej śmierci pozostała pustka w sercach przyjaciół,

o prof. Kazimierzu Obodyńskim wspomnienie

  

Prof. zw. dr hab. Kazimierz Obodyński urodził się 21 października 1941 r. w Berdyczowie (obecnie Ukraina). Do szkoły podstawowej i średniej uczęszczał w Jaremczu. W 1957 r. jako repatriant wrócił z rodzicami do Polski i zamieszkał w Rzeszowie, a następnie podjął studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, które ukończył w 1964 r. W tej też uczelni uzyskał w 1977 r. stopień naukowy doktora, a w roku 1994 habilitację w dziedzinie teorii wychowania fizycznego. Tytuł profesora uzyskał w 2006 r. na Wydziale Sportu Uniwersytetu w Preszowie (Słowacja).

Kazimierz Obodyński należał do grona najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie teorii i praktyki kultury fizycznej w Polsce. Zdecydowało o tym zarówno Jego gruntowne przygotowanie fachowe, ukończone studia, staże naukowe, studia doktoranckie, jak też doświadczenie wyniesione z pracy zawodowej w szkole oraz  aktywność organizacyjna, sportowa i społeczna w instytucjach wychowania fizycznego, sportu, turystyki i rekreacji.

Dorobek naukowy Profesora Kazimierza Obodyńskiego do roku 1997 poświęcony był niemal w całości społeczno-pedagogicznej problematyce kultury fizycznej środowiska akademickiego. Później Profesor istotnie poszerzył obszar swych naukowych zainteresowań i penetracji badawczych. Był autorem ponad 250 publikacji i recenzji naukowych, redaktorem lub współredaktorem serii 30 wydawnictw monograficznych, w tym 15 angielskojęzycznych.

Kazimierz Obodyński w latach młodzieńczych uprawiał lekkoatletykę i piłkę siatkową. Podczas studiów trenował m.in. judo, a w latach 1962 i 1963 był mistrzem Polski w rugby (AZS AWF Warszawa). Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego, a także zawodnika i trenera piłki siatkowej. W roku 1968 podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej jako kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, a od roku 1995 jako dyrektor Instytutu Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego, którego był współzałożycielem.

Profesor Kazimierz Obodyński był organizatorem akademickiego kształcenia nauczycieli na Podkarpaciu, początkowo na kierunku nauczanie początkowe z wychowaniem fizycznym, a od roku akademickiego 1979/1980, 3-letnich studiów fakultatywnych z wychowania fizycznego w WSP w Rzeszowie.

W roku 1988 zrealizował marzenie swojego życia - powołał kierunek wychowanie fizyczne. Początkowo były to studia zawodowe (licencjackie) prowadzone w Punkcie Konsultacyjnym WSP w Krośnie, które po przeniesieniu kierunku do Rzeszowa w 1991 r. rozbudowano do poziomu magisterskiego. Powołano na nim nawet specjalność Rehabilitację. W roku 2006 utworzono na Uniwersytecie Rzeszowskim Wydział Wychowania Fizycznego, którego został pierwszym Dziekanem.

Od roku 1997 za jego inspiracją wznowiono kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego w Krośnie, początkowo w Kolegium Nauczycielskim, a w 1999 r. w Instytucie Kultury Fizycznej w  Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. W krośnieńskiej uczelni Profesor pełnił funkcje: prorektora ds. rozwoju w latach 2000-2004 oraz dyrektora Instytutu Kultury Fizycznej.

Dorobek Profesora to także organizacja i kształcenie kadr naukowych. Potrafił skupiać wokół siebie młodych, ambitnych ludzi, doświadczonych naukowców, pasjonatów działalności społecznej. Był przewodniczącym i członkiem wielu organizacji, stowarzyszeń krajowych i zagranicznych. Wypromował czterech doktorów, a wśród nich obecnego prorektora PWSZ w Krośnie, prof. ndzw. dr hab. Zbigniewa Barabasza.

Profesor Kazimierz Obodyński był człowiekiem powszechnie lubianym i szanowanym, człowiekiem wielkiego serca, osobą życzliwą dla drugiego człowieka, mistrzem i nauczycielem dla studentów i dobrym szefem dla licznych współpracowników. Pozostawił po sobie miłe wspomnienia oraz rzesze nauczycieli wychowania fizycznego wykształconych na uczelniach Podkarpacia.

Za zasługi na polu działalności pedagogicznej i organizacyjnej Profesorowi Kazimierzowi Obodyńskiemu przyznano m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę im. Eugeniusza Piaseckiego przyznawaną przez kapitułę ZG AZS.

 

Źródło: W.J. Cynarski, Sylwetka i dorobek Profesora Kazimierza Obodyńskiego, [w:] Studia z historii i teorii kultury fizycznej. Rzeszów 2008.

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito