start

Aktualności

Problemy energetyki - dlaczego warto je zgłębiać?

31-07-2017

 

 

 

Problemy energetyki - dlaczego warto je zgłębiać?

 

W serii tweetów w maju bieżącego roku Bill Gates, doradzając tegorocznym maturzystom wybór kierunku studiów, wymienił obok sztucznej inteligencji, i biotechnologii, energetykę jako kierunek przyszłości. Wszystkie określił jako "obiecujące, dzięki którym możesz mieć duży wpływ na świat". Spróbujmy, więc zastanowić się dlaczego warto studiować energetykę i poznawać jej problemy.

Produkcja i wykorzystanie energii jest ważnym i trudnym problemem nie tylko technicznymi ekologicznym, ale również politycznym i społecznym. Surowce energetyczne rozmieszczone są na kuli ziemskiej bardzo nierównomiernie. Stopień wykorzystania energii elektrycznej w danym kraju przekłada się w prosty sposób na wielkość produktu krajowego brutto czyli na poziom życia mieszkańców tego kraju.

Blisko 70% produkowanej na świecie energii elektrycznej wytwarzana jest w dziesięciu państwach świata. Dane szacunkowe mówią, że w skali ogólnoświatowej około 80% produkowanej energii elektrycznej wykorzystywana jest przez około 20% mieszkańców ziemi. Taka dysproporcja jest nie do utrzymania. Jeżeli z tymi faktami zestawimy informację o permanentnym, gwałtownym przyroście liczby mieszkańców kuli ziemskiej, musimy dojść do wniosku, że produkcja elektryczna w skali świata musi gwałtownie wzrosnąć.

Wśród dodatkowych problemów energetyki, które pojawiły się w ostatnich latach należy wymienić konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla, należy do bardzo szkodliwych produktów związanych ze spalaniem paliw kopalnianych, dołączony został stosunkowo niedawno. Problem możliwości poważnego wpływu emisji CO2 na środowisko został silnie wyeksponowany dopiero na światowej konferencji w Rio de Janeiro (1992), a następnie na analogicznych konferencjach w Harare, Madrycie, Kioto, Brighton, Bonn, Johannesburgu i w Kopenhadze.

Nie mając pewności co do roli CO2 w kształtowaniu zmian klimatycznych na Ziemi, ale mając uzasadnioną hipotezę, że może to być rola znacząca, nie chcąc wystawić ziemi na niebezpieczną próbę, znaczna część państw świata, w tym Unia Europejska, uznały za konieczne radykalne ograniczenia emisji CO2 do atmosfery.

Dodatkowo z uwagi na kończenie się zasobów kopalnych surowców energetycznych i coraz ostrzejsze wymagania w zakresie ochrony środowiska, koszty produkcji energii elektrycznej w oparciu o tradycyjne technologie energetyczne muszą gwałtownie rosnąć. Jedyną drogą, prowadzącą do rozwiązania tego problemu wydaje się być szybki rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Jak widać problemów związanych z energetyką jest dużo i nie możemy ich bagatelizować. Energetyka już dziś ma wielki wpływ na to, w jakim kierunku będzie rozwijać się zarówno ludzka cywilizacja, jak i życie na Ziemi. W przyszłości ich rola będzie jeszcze większa.

Zainteresowanie problemami energetyki potwierdza duży udział uczniów szkół w organizowanej w murach PWSZ w Krośnie pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Podkarpackiej Olimpiadzie Energetycznej. Tegoroczna, już trzecia edycja, zgromadziła ponad 300 uczestników z całego regionu.

Warto, więc wybrać studia na kierunku Energetyka w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, uczelni która prowadzi te studia jako jedna z 30 uczelni w kraju, co świadczy o wadze tej problematyki.

 

Energetyka jest nowym, powstałym kilka lat temu, kierunkiem studiów. Dynamiczny rozwój różnorodnych konwencjonalnych, niekonwencjonalnych oraz proekologicznych technologii energetycznych jest gwarantem zwiększania bezpieczeństwa energetycznego oraz podnoszenia poziomu życia mieszkańców poszczególnych regionów. Tendencja zmierzająca do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, między innymi poprzez dywersyfikację źródeł energii, powoduje iż na rynku krajowym obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na dobrze wykształconą kadrę inżynierską. Biegle orientującą się w zagadnieniach dotyczących projektowania rozproszonych systemów energetycznych zwłaszcza małej i średniej mocy.

 
Co na studiach ?
  • Siedmiosemestralne (3,5 letnie) studia inżynierskie realizowane na kierunku Energetyka w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie zostały tak zaplanowane, że podczas ich trwania uczestnicy poznają tradycyjne (parowe, gazowe, gazowo- parowe), alternatywne (jądrowe) oraz odnawialne (wiatrowe, solarne, geotermalne, wodne) technologie produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
  • W programie przewidziano oprócz przedmiotów podstawowych, przedmioty kierunkowe mające na celu przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu konstrukcji i dynamiki maszyn energetycznych, sterowania, automatyzacji i robotyzacji procesów energetycznych.
  • W bloku przedmiotów specjalnościowych uwzględniono zajęcia z fizyki budowli, audyt energetyczny oraz inne zagadnienia związane z ekologią, ekonomią, polityką i socjologią wykorzystania i użytkowania poszczególnych nośników i rodzajów energii.

/więcej o kierunku studiów Energetyka/

AW

 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito