Obecnie, jak nigdy dotąd, bardzo ważną kwestią jest zdobywanie gruntownej wiedzy i umiejętności w zakresie współczesnych sposobów dbania o zdrowie. Stanowi to fundament w dokonywaniu wyborów w codziennym życiu, związanych chociażby z odżywaniem, aktywnością fizyczną czy stosowaniem różnych używek.
Zagadnienie zdrowia dotyczy wszystkich, bowiem jest gwarantem sprawności, witalności i dobrego samopoczucia. Każdy człowiek ponosi odpowiedzialność za swoje zdrowie, w związku z tym powinien zatroszczyć się o zdobycie wiedzy w tym zakresie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie w Instytucie Zdrowia i Gospodarki oferuje kształcenie na kierunkach: Produkcja i bezpieczeństwo żywności, Towaroznawstwo, Zielarstwo, Turystyka i rekreacja, Wychowanie fizyczne i Pielęgniarstwo, które przygotowują przyszłych absolwentów do podejmowania zadań zawodowych na rzecz dbania o zdrowie społeczeństwa.
W ostatnich latach zwraca się dużą uwagę na pogorszenie jakości żywności. Związane jest to z nowoczesnym stylem życia. Posiłki rzadziej są gotowane w domu na rzecz wzrastającej konsumpcji przetworzonej żywności, kupowanej w sklepach lub punktach garmażeryjnych. Taka żywność zawiera małą ilość oryginalnych składników odżywczych, natomiast duże ilości konserwantów, polepszaczy smaku, tłuszczy trans i węglowodanów w postaci cukru lub syropów, co prowadzi do rozwoju otyłości, cukrzycy, miażdżycy i chorób nowotworowych. W tej sytuacji pomocne mogą być informacje zawarte na etykietach opakowań produktów spożywczych. Składniki są wymieniane w kolejności odzwierciedlającej ich zawartość w produkcie. Warto wzbogacić dietę o rośliny określane jako zioła, np. pokrzywa, lipa, dziurawiec, czosnek bogate w liczne fitozwiązki. Zwróćmy zatem uwagę na swoje zwyczaje żywieniowe i skonfrontujmy je obowiązującą piramidą zdrowego żywienia.
Fundamentem ww. piramidy jest aktywność fizyczna, która stosowana systematycznie 30 minut dziennie wpływa na poprawę ogólnej kondycji organizmu, a także na dotlenienie mózgu, lepszą pamięć, koncentrację, produkcję endorfin (hormony szczęścia), zatem poprawia funkcjonowanie psychiczne i nastrój. Nawet prosta forma aktywności fizycznej np. spacer jest źródłem dobrej energii i zdrowia. WHO często przypomina, że czasy, w których żyjemy są coraz bardziej wypełnione aktywnością umysłową, a coraz mniej aktywnością fizyczną, podczas gdy regularna aktywność fizyczna połączona ze zdrowym sposobem odżywiania się jest niezbędna do zachowania zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Bo choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to wszystko bez zdrowia jest niczym. Zatem dążąc w swoim życiu do realizacji marzeń, sukcesu zawodowego i rodzinnego, dbajmy również o zdrowie!