start

Aktualności

Akademickie Dni Nauki 2017

28-03-2017

 

 

 

23 marca 2017 roku w Kampusie Instytutu Humanistycznego PWSZ w Krośnie przy ulicy Kazimierza Wielkiego oraz w Instytucie Politechnicznym przy ul. Dmochowskiego 12 obyły się warsztaty i wydarzenia zaplanowane w ramach Akademickich Dni Nauki. Na ten jeden wyjątkowy dzień, społeczność akademicka powiększyła się o szerokie grono, o blisko 700 uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa Podkarpackiego.

Instytut Humanistyczny

Akademickie Dni Nauki zainaugurował wykład prof. Alicji Witalisz, która w wypełnionej po brzegi auli omówiła, jak podkreśliła, zupełnie naturalne wpływy języka angielskiego na współczesną polszczyznę. Uczestnicy wykładu nierzadko ze zdumieniem odkrywali, jak dobrze angielszczyzna zadomowiła się w słowniku i frazie języka polskiego.


Dwie największe inicjatywy Akademickich Dni Nauki w Instytucie Humanistycznym w tym roku to VI Warsztaty Tłumaczeniowe oraz III Dyktando Krośnieńskie  PWSZ. Autorem dyktanda był znawca polszczyzny, prof. Kazimierz Sikora. W odczytanym w skupieniu przez dr Joannę Kułakowską-Lis oraz dr. Jarosława Włodarczyka piekielnie trudnym tekście znalazły się nawet, obok swojsko brzmiących Chorkówki i rzeżuchy, tajemnicze postaci attache i charge d'affaires z egzotycznego San Escobar.

 

Mgr Katarzyna Dziemian, we współpracy z filologami i znawcami przekładu, przygotowała zaś znakomitą intelektualną zabawę translatorską w obrębie trzech języków obcych - angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Intensywność  pracy naszych wykładowców i studentów dwujęzykowych studiów dla tłumaczy była tak duża, że nie wszystkie grupy wytrzymały do finałowego podsumowania i niektórzy wyszli po angielsku...

Warsztaty tłumaczeniowe


Obok wydarzeń przygotowanych przez Zakład Komunikacji Międzykulturowej i Zakład Filologii Angielskiej warsztaty zaproponował także Zakład Pedagogiki. Ks. dr Antoni Michno poprowadził warsztaty języka migowego, a mgr Halina Zaforemska zajęcia plastyczne Zrobione na szaro.... Z kolei Zakład Pielęgniarstwa z udziałem mgr Małgorzaty Dziury i mgr Wiesławy Szarek poprowadził warsztaty Czy można radzić sobie z negatywnymi uczuciami? i Wzrok – tajemniczy zmysł. Prof. Józef Ryżko wygłosił wykład na temat specyfiki żywienia osób aktywnych fizycznie i uprawiających sport.

 

Akademickie Dni Nauki, z inicjatywy Dyrektora Instytutu Humanistycznego dr. Bartosza Gołąbka, poświęcone zostały pamięci wybitnego polskiego literata, autora niezliczonych znakomitych tekstów, niedoścignionego mistrza polszczyzny, poety i pieśniarza, tłumacza rosyjskich i francuskich bardów, zmarłego 15 marca 2017 roku Wojciecha Młynarskiego. Warsztaty Tłumaczeniowe oraz III Krośnieńskie Dyktando z PWSZ były symbolicznym wpisem do księgi kondolencyjnej poety, w przeddzień jego ostatniej drogi na Warszawskich Powązkach. 


Instytut Politechniczny

Akademickie Dni Nauki w obiektach przy ul. Dmochowskiego 12 zainaugurował Prorektor ds. studiów dr Dominik Wróbel oraz Dyrektor Instytutu Politechnicznego dr Agnieszka Woźniak, zapraszając młodzież do aktywnego uczestnictwa w wykładach i warsztatach w myśl Arystotelesowskiej koncepcji celem wiedzy teoretycznej jest prawda, a wiedzy praktycznej działanie.


Sztuczna inteligencja a energetyka wykład poprowadzony przez prof. Wiesława Wszołka, rozpoczynający cykl zaplanowanych wydarzeń, dotykał problemów zastosowania sztucznej integracji w modelowaniu, planowaniu oraz kontroli procesów energetycznych.


Zakład Produkcji i bezpieczeństwa żywności z udziałem dr hab. Renaty Tobiasz-Salach, dr inż. Barbary Krochmal-Marczak, dr inż. Małgorzaty Górki, dr inż. Marty Pisarek, dr inż. Magdaleny Dykiel, mgr inż. Elżbiety Brągiel i studentów, przygotował II edycję konkursu kulinarnego MasterChef - Studencka bomba witaminowa. W konkursie wzięło udział 11 trzyosobowych zespołów złożonych z uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Każdy zespół w ciągu jednej godziny przygotował dwa rodzaje zimnych przekąsek z owoców i warzyw. Produktem bazowym były śliwki suszone, ser mozzarella oraz kosz produktów spożywczych, z którego mogli korzystać w każdej chwili do wyczerpania zapasów. Ocenę potraw dokonało jury konkursowe z udziałem przedstawicieli nauki i praktyki. Studencka bomba witaminowa

Na warsztatach Rośliny pod mikroskopem przygotowanych przez dr inż. Bernadettę Bienię uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe z łuski spichrzowej cebuli oraz z moczarki kanadyjskiej, a także obserwowali nasiona roślin uprawnych pod mikroskopem.


Ogród ziołowy to warsztaty przygotowane przez dr inż. Anna Pietrasz i studentów z  Koła Naukowego. Uczniowie na podstawie budowy morfologicznej rośliny jak  liście, owoce, kwiaty oraz przy pomocy zmysłu węchu i smaku rozpoznawali rośliny zielarskie. Cukierki-żelki o owocowych naturalnych smakach uczniowie wykonywali wspólnie z dr inż. Magdalena Kilar.

 

Zakład Budownictwa przygotował zajęcia warsztatowe Wykombinuj most z papieru. Do dyspozycji uczniów był papier i klej. W konkursie brano pod uwagę nośność konstrukcji, zmierzoną na maszynie wytrzymałościowej oraz jej masę. Celem warsztatów było pokazanie, że wiedza zdobywana przez uczniów może być wykorzystana do dobrej zabawy. Jednocześnie nagrodziliśmy tych, którzy wykazali się zmysłem inżynierskim i sprawnie wykorzystali doręczone materiały  https://goo.gl/photos/RrhpNmPjmTMo2pq89

Dr Katarzyna Stanisz przygotowała warsztaty pod tytułem Ogniwa paliwowe i peltiera – technologia przyszłości na temat zasad działania ogniw paliwowych, peltiera oraz ogniw fotowoltaicznych.

Uczestnicy Akademickich Dni zapoznali się z badaniami fizykochemicznymi wody pitnej za pomocą specjalistycznej aparatury, w tym chromatografu cieczowego, a także wzięli udział w geocachingu. Zajęcia poprowadzili dr inż. Bernadeta Rajchel, dr Karol Trojanowicz oraz mgr inż. Paulina Kustroń-Mleczak. W przygotowywaniu warsztatów pomagali studenci Inżynierii środowiska i Górnictwa i geologii. 


 

W ostatniej części programu prof. Włodzimierz Wójcik podczas wykładu omówił problematykę nanotechnologii i zagrożeń dla środowiska z tym tematem związanych. To obecnie bardzo ważna i prężnie rozwijająca się dziedzina nauki, gdyż skutki oddziaływania nanocząstek na środowisko i człowieka nie są jeszcze znane

 

  

  Konkursy Języka Angielskiego, 24 marca

Studium Języków Obcych, w ramach Akademickich Dni Nauki, już po raz dziewiąty zaprosiło najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych na Konkurs Języka Angielskiego. Wysoki poziom testu konkursowego nie odstrasza, a wręcz przyciąga kolejnych młodych miłośników języka angielskiego. W konkursie wzięło udział 80  uczniów reprezentujących 30 szkół z regionu. Aby wybrać najlepszych, lektorzy Studium Języków Obcych sprawdzają ich umiejętności rozumienia tekstu czytanego, słuchanego, stosowania zaawansowanych struktur leksykalno-gramatycznych i mówienia.

 

Studium Języków Obcych zorganizowało także IV Uczelniany Konkurs Języka Angielskiego. W zmaganiach językowych mogli wziąć udział wszyscy studenci PWSZ w Krośnie z wyłączeniem studentów Filologii angielskiej.

 

W ramach Akademickich  Dni Nauki, w dniu 24 marca odbyły się IV Targi Zatrudnienia Kariera, Nauka, Rozwój oraz konferencja Kompetencje inżynierskie a ich absorpcja na rynku pracy. Konferencja uzyskała rekomendacje w ramach Programu „Podkarpackieprzestrzeń otwarta.

Targi Zatrudnienia w mediach

 

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok.

Galeria zdjęć z wydarzeń w  ramch Akademickich Dni Nauki

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito