start

Aktualności

Akademickie Dni Nauki 2016

21-03-2016


Akademickie Dni Nauki z PWSZ w Krośnie... następne za rok!

            Już po raz kolejny w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie odbyły się Akademickie Dni Nauki. Między 9 a 11 marca 2016 roku, w obiektach PWSZ wykładowcy i studenci Uczelni prowadzili wykłady, warsztaty i konkursy o różnorodnej tematyce, do udziału w których zaproszono nie tylko członków społeczności akademickiej, ale również uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych nauką, studiowaniem i nowościami ze świata nauki i techniki.

            Akademickie Dni Nauki oficjalnie otworzył JM Rektor PWSZ w Krośnie, prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, a wykład inauguracyjny, w wypełnionej po brzegi auli przy ul. Kazimierza Wielkiego, pod tytułem Jak mówili nasi przodkowie?, wygłosił prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Sikora. Z ogromnym zainteresowaniem wykładu wysłuchali, między innymi licznie zgromadzeni uczniowie szkół regionu - uczestnicy II Krośnieńskiego Dyktanda. W szranki stanęło 270 uczniów w różnych kategoriach wiekowych, wyłonionych 1 marca spośród około 600 uczestników etapu szkolnego. Również duża grupa uczniów wzięła udział w warsztatach, prowadzonych przez wykładowców Zakładu Polonistyki Jak zostać copywriterem, czyli jak powstaje reklama.

            Równolegle, począwszy od dnia poprzedzającego oficjalne rozpoczęcie Akademickich Dni Nauki, trwały V Warsztaty Przekładowe, prowadzone przez wykładowców i studentów Translatoryki, Filologii Rosyjskiej oraz Filologii Angielskiej pod hasłem Tłumaczenie jako kreacja. Warsztaty rozpoczęły się wykładem inaugurującym, w którym dr Władysław Chłopicki zastanawiał się czy możliwe jest tłumaczenie humoru. W kilkunastu sesjach warsztatowych uczestniczyli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych Krosna, Dębicy i Jedlicza. Zajęcia warsztatowe w pierwszym spośród Akademickich Dni Nauki prowadzili również wykładowcy i studenci Pedagogiki, poświęcając je niezwykle istotnej tematyce - niepełnosprawności. Uczestnicy podejmowali próbę zrozumienia sposobu postrzegania rzeczywistości przez osoby o różnych dysfunkcjach. Szereg ciekawych zadań, związanych z myśleniem dywergencyjnym, przygotowali także studenci z Koła Twórczych Pedagogów, którzy starali się odpowiadać na pytania jak być twórczym, kreatywnym poszukiwaczem wiedzy i nowych rozwiązań.

               Wieloletni pracownik Zakładu Pielęgniarstwa, a także konsultant medyczny Fundacji Polsat, prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz wygłosił wykład Czy media mogą leczyć? W swoim wykładzie profesor mówił, iż media mogą pomóc każdemu, kto zechce zadbać o swoje zdrowie. Często jednak niosą „diaboliczny ładunek informacji” toksyczny dla naszego ciała i umysłu. Przedstawianie w różnych formatach, w „starych" i "nowych" mediach syntezy najważniejszych, rzetelnych prac naukowych ukazujących np. dobroczynną rolę aktywności fizycznej, dobrej diety, szkodliwość palenia tytoniu, etc. zapadają głęboko w naszą podświadomość i zmieniają nasze zachowania „w dobrą stronę”, przyczyniając się np. do zmniejszenia liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia czy nowotworów. Z kolei źle pojęta wolność kreowania informacji w Internecie lub swoboda „bez konsekwencji” twórców reklam, związanych z  przemysłem zdrowia i urody może prowadzić do błędnych decyzji w ocenie naszego zdrowia. Wykład zgromadził liczną grupę słuchaczy, który po wykładzie prowadzili żywą dyskusję z panem profesorem o kwestiach zdrowia.

            Drugi dzień Akademickich Dni Nauki również wypełniły wykłady, warsztaty i konkursy. W słowie wstępnym Prorektor ds. Rozwoju PWSZ w Krośnie doc. dr inż. Stanisław Rymar wprowadził uczestniczących studentów, uczniów i nauczycieli w tematykę wykładów. Przypomniał historię kształcenia rolniczego w Suchodole i znaczenie jakie dla miasta miało sprowadzenie ponad 100 lat temu do Krosna specjalistów od między innymi uprawy lnu. Wykłady tego dnia poszerzały naszą wiedzę o wartościowych produktach roślinnych. Pani prof. nadzw. dr hab. inż. Renata Tobiasz-Salach wygłosiła prelekcję Produkty owsiane dla zdrowia i urody. Natomiast Pani prof. nadzw. dr hab. inż. Elżbieta Kondratowicz-Pietruszka zaprezentowała wykład Od kakaowca do czekolady, w którym przypomniała słuchaczom historię uprawy kakaowca, tradycję picia i jedzenia czekolady.

            Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się tego dnia zajęcia warsztatowe z zakresu Bezpieczeństwa i Produkcji Żywności, Towaroznawstwa, Inżynierii Środowiska czy Rolnictwa. Goszczący w Kapusie Politechnicznym PWSZ uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli dowiedzieć się więcej o wartościach odżywczych i zdrowotnych ziaren różnych gatunków roślin zbożowych, uczestnicząc w warsztatach Odkryj tajemnice ziarna, a jeśli nurtowały ich pytania dotyczące wrażliwości naszego zmysłu powonienia mogli znaleźć na nie odpowiedź w zajęciach Jak powstaje zapach. Zainteresowani badaniami środowiskowymi mogli spróbować swoich sił w badaniach wybranych właściwości gruntu, zapoznać się z zasadami analizy chromatograficznej wód mineralnych, a na koniec stworzyć własną mapę cyfrową i nauczyć się przedstawiać na niej opisujące przestrzeń geograficzną dane liczbowe.

            Prowadzone warsztaty i wykłady zgromadziły liczne grupy młodzieży i cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczestników i obserwujących je nauczycieli, jednak czwartek upłynął przede wszystkim pod znakiem konkursów. Tego dnia Studium Języków Obcych zorganizowało III Uczelniany Konkurs Języka Angielskiego dla studentów PWSZ w Krośnie, a w piątek rozgrywano już po raz ósmy Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Ponadgimnazjalnych. W konkursie dla studentów mogli próbować swoich sił studenci wszystkich kierunków poza Filologią angielską. Zdobywcy pierwszych siedmiu miejsc będą mogli wziąć udział w majowej sesji międzynarodowych egzaminów Uniwersytetu Cambridge PET. W konkursie dla uczniów wzięło udział 70 uczestników reprezentujących 27 szkół z Krosna, Jasła, Sanoka, Jedlicza, Miejsca Piastowego, Rymanowa, Iwonicza, Kołaczyc, Czudca, Nowego Żmigrodu i Trzcinicy. Aż pięciu najlepszych uczestników otrzymało bezpłatne vouchery na egzamin międzynarodowy FCE, który odbędzie się w naszej Uczelni już w kwietniu 2016. Fundatorami voucherów na egzaminy Uniwersytetu Cambridge byli: Rektor PWSZ w Krośnie oraz British Council  Poland.

            Kolejny konkurs odwoływał się w swej formule do popularnego programu telewizyjnego MasterChef. W szranki zorganizowanej przez studentów kierunku Produkcja i Bezpieczeństwo Żywności oraz pracowników Zakładu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, pierwszej edycji konkursu kulinarnego Studencka bomba witaminowa, stanęło 8 trzyosobowych drużyn z Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle (4 drużyny), Zespołu Szkół w Iwoniczu (2 drużyny), Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie. Uczestnicy w ciągu jednej godziny mieli za zadanie przygotować sałatkę owocowo-warzywną z produktów bazowych, podstawowych i dodatkowych. Ocenę potraw dokonało jury konkursowe w skład którego wchodzili przedstawiciele nauki i praktyki: prof. nadzw. dr hab. inż. Renata Tobiasz-Salach, (przewodnicząca), Katarzyna Stachyrak (Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna), Aneta Śnieżek (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej), Małgorzata Macnar-Michnowicz (studentka II roku Rolnictwa, właścicielka firmy HOWLITA Stylowa Agencja Ślubna z Rymanowa Zdroju), Paweł Kosiba (student I roku Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności, właściciel firmy cateringowej Party Serwis z Jasła). Wygrała drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, drugie miejsce zajęła grupa uczniów z Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle zaś trzecie miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie. Ta ciekawa inicjatywa, choć zorganizowana po raz pierwszy, już znalazła grono wielbicieli domagających się kolejnej edycji. Na pewno będziemy kontynuować!

            Odmienna tematyka, jednak również związana z jakością życia, zgromadziła zawodników II Podkarpackiej Olimpiady Energetycznej, przeprowadzonej pod patronatem honorowym Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Kilkudziesięciu uczniów, wyłonionych spośród 229 uczestników z 11 szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego i małopolskiego, wzięło udział w drugim etapie. W oparciu o prace pisemne wyłoniono sześciu najlepszych zawodników, którzy odpowiadali ustnie na pytania komisji. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez partnera przedsięwzięcia - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie. Podczas sprawdzania wyników testu uczniowie  wraz z nauczycielami wysłuchali wykładu prof. dr hab. inż. Stanisława Gumuły  Każdy może zostać producentem i dostawcą energii elektrycznej.

            W trzecim dniu Akademickich Dni Nauki, 11 marca, odbyły się III Targi Zatrudnienia i Edukacji PWSZ w Krośnie. Targi zorganizowane zostały pod honorowym patronatem JM Rektora PWSZ w Krośnie prof. dra hab. Grzegorza Przebindy, Prezydenta Miasta Krosna Pana Piotra Przytockiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Organizatorami przedsięwzięcia byli: PWSZ w Krośnie, Biuro Karier oraz Urząd Miasta Krosna.

            W targach wzięło udział ponad 30 wystawców zarówno regionalnych jak i krajowych, reprezentujących branże: telekomunikacyjną, elektroniczną, technologiczną, rolniczą, IT, finansową, przemysłową, produkcyjną, lotniczą, ubezpieczeniową, hotelarską, motoryzacyjną oraz turystyczną. Zgłoszono również oferty pracy za granicą, w tym również pracy sezonowej w Niemczech, Holandii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

            Targi odwiedziła rekordowa liczba osób – ponad ośmiuset, w tym studenci, absolwenci, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, osoby pracujące oraz bezrobotni. Na stoiskach wystawienniczych odwiedzający targi mieli możliwość zapoznania się z dostępnymi ofertami pracy, staży oraz praktyk. Swoje propozycje zaprezentowały również biura pośrednictwa pracy oraz agencje zatrudnienia. Wśród wystawców obecni byli przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krośnie, którzy przedstawili ofertę dotyczącą poradnictwa zawodowego oraz informowali zainteresowanych m.in. o możliwości skorzystania z oferty EURES (Sieć Europejskich Ofert Pracy).

 

            W ofercie Targów znalazły się również warsztaty, szkolenia oraz grupowe spotkanie informacyjne, skierowane do studentów, absolwentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jeden z warsztaty Kreatywność na rynku pracy czyli jak efektywnie szukać pracy, przeprowadził Pan Artur Rzewuski – Doradca Zarządu ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi EBA Sp. z o.o. w Krośnie.

            Na zakończenie Targów rozlosowano wśród uczestników - ergonomiczne krzesło biurowe INTRATA ufundowane przez Grupę Nowy Styl.

            Równolegle trwały pokazy i warsztaty prowadzone przez wykładowców i studentów Zakładu Wychowania Fizycznego oraz Turystyki i Rekreacji, Zarządzania, a także przedstawicieli Studenckich Kół Naukowych. Odwiedzający Targi mogli, korzystając z okazji zbadać wydolność swojego ciała, szybkość i koordynację ruchową, a także poznać tajniki odnowy biologicznej i jej znaczenie w procesie wspomagania zdrowia i treningu sportowego. Każdy odwiedzający warsztaty mógł więc zbadać poziom mocy kończyn dolnych podczas testu Wingate, przekonać się jak zmienia się tętno podczas wysiłku oraz dowiedzieć się co to jest dług tlenowy. Studenci kierunku Wychowanie fizyczne wykorzystując profesjonalne urządzenia diagnostyczne dokonywali pomiaru wyskoku pionowego, siły mięśni prostowników kolana oraz wybranych zdolności koordynacyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania pozwalające określić komponenty budowy ciała, w tym poziom tkanki tłuszczowej, ilość wody w organizmie, masę "ciała szczupłego" i wskaźnik wzrostowo-wagowy. Wszystkie wyniki można było odnieść do normy, aby przekonać się czy poziom aktywności fizycznej i nawyki żywieniowe sprzyjają zdrowiu badanych. Zainteresowani odnową biologiczną mogli poznać możliwości wykorzystania środków fizykalnych w procesie wspomagania treningu sportowego i powrotu do zdrowia po urazach i kontuzjach, dowiedzieć się jaki wpływ na tkanki ma laser, kiedy wykorzystuje się krioterapię, przy jakich dolegliwościach wskazana jest elektroterapia, ultradźwięki czy światłolecznictwo, a także zaznajomić się z podstawowymi technikami masażu i automasażu stosowanymi w lecznictwie i sporcie. Dla amatorów turystyki i poznawania świata przygotowane zostały zajęcia Informatyka w turystyce, podczas których zaprezentowano technologie informatyczne stosowane obecnie w branży turystycznej, w tym globalne systemy rezerwacji usług turystycznych (GDS – Global Distribution System oraz CRS – komputerowe systemy rezerwacji), do których należą m.in.: Voyager Travel, System Hotel, zwłaszcza zaś Amadeus System Platform. Kolejny warsztat poświęcono Współczesnym metodom orientowania się w terenie. Omówione i zaprezentowane zostały zarówno dawne, jak i współczesne sposoby określania swojego położenia w terenie, przede wszystkim zaś pokazano możliwości, jakie daje zastosowanie współczesnych systemów GPS. W warsztatach zaprezentowano także metody planowania trasy, w oparciu o zdjęcia satelitarne i mapy cyfrowe, jak również możliwości wykorzystania tras cyfrowych, zarówno w odbiornikach GPS jak i w telefonach.

            Tematyka informatyczna pojawiła się także w warsztatach prowadzonych przez członków Studenckiego Koła Naukowego Informatyki NEO. Zwiedzający mogli zapoznać się z budową, zasadą działania oraz możliwościami wykorzystania mikrokomputerów z rodziny Raspberry PI. Prezentowane były metody doboru oprogramowania oraz programowania urządzeń adekwatnie do planowanego wykorzystania. Z użyciem „łapacza burz” można było sprawdzić, gdzie aktualnie występują wyładowania atmosferyczne. Miłośnicy robotyki wzięli udział w pokazach LEGO Mindstorm. Zobaczyli jak buduje się roboty, jak się je programuje i steruje ich działaniem. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się pokazy druku z użyciem drukarki 3D. Prowadzący warsztaty omawiali metodyki komputerowego projektowania modeli 3D. Można było  obserwować drukarkę w trakcie pracy oraz obejrzeć wcześniej wydrukowane modele.

           

         Ekspozycja Koła Naukowego Rusycystów „Dosug” prezentowała najnowsze rosyjskie wydania książek Noblistki - Swietłany Aleksijewicz oraz ich konkurujące ze sobą tłumaczenia Leszka Wołosiuka i Jerzego Czecha.

        Warsztaty prowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Biologiczno-Medyczne pod hasłem "Promuj zdrowie! niech każdy się dowie..." miały na celu zaznajomienie uczestników z najnowszą piramidą żywienia oraz przekazanie wiedzy z zakresu celowości jej przestrzegania. Studenci wraz z panią magister Małgorzatą Dziurą przygotowali między innymi: kolorowe szaszłyki - jako ciekawy sposób na „przemycenie” owoców do jadłospisu, domowe chipsy ziemniaczane -  jak to, co niezdrowe uczynić nieco mniej szkodliwym, a także napój z owoców i wody czyli smaczną i nie zawierającą cukru alternatywę słodzonych i zawierających konserwanty napojów dostępnych w sklepach. Ponadto przedstawiono ile cukru znajduje się w wybranych napojach.

            Członkowie Studenckiego Koła Honorowych Dawców Krwi i Potencjalnych Dawców Szpiku, pod czujnym okiem pani magister Agaty Zbylut przeprowadzili warsztaty Masz 4 minuty aby uratować życie….  Celem warsztatów było uświadomienie odbiorcom, że tylko cztery minuty dzielą człowieka od śmierci, ale aż cztery minuty wystarczą, by pomóc osobie z zatrzymaniem krążenia poprzez zastosowanie resuscytacji krążeniowo–oddechowej, uzupełnionej o zastosowanie urządzenia AED. Aby jeszcze mocniej podkreślić powagę sytuacji, a także przydatność znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, słuchacze otrzymali przygotowane na tę okazję ulotki dotyczące rozpoznania udaru. Zawarto w nich najważniejsze informacje dotyczące najbardziej charakterystycznych objawów, które w porę zauważone, mogą z całą pewnością przyczynić się do uratowania człowieka i zminimalizowania skutów udaru. Stoisko przyciągało bardzo dużą uwagę uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy wysłuchali instrukcji, aby później ochoczo przystąpić do ćwiczeń na przygotowanych fantomach. Studenci z należytą dokładnością przeprowadzili pokaz resuscytacji na fantomie, na którym poćwiczyć mogli również uczniowie. W równie ciekawy sposób objaśniono sposób postępowania w sytuacji otwartych ran z masywnym krwawieniem, wymagających podjęcia natychmiastowego działania.

           Chętni do zapoznania się z działalnością kół naukowych mogli nie tylko zobaczyć efekty pracy i pasji studentów ale również wypróbować swoich sił w symulatorze jazdy samochodem, przypomnieć sobie na czym polega resuscytacja czy dowiedzieć się więcej o językach obcych nauczanych w Uczelni.

            Niezwykle atrakcyjną propozycję warsztatów przedstawili wykładowcy i studenci Zakładu Zarządzania. Ich uczestnicy ćwiczyli umiejętność znajdowania pozytywnych aspektów różnych sytuacji, rozwijali umiejętności przekonywania i zdolność do empatii , a także zdobywali wiedzę na temat modeli reakcji klienta wobec produktu. Dzięki takim umiejętnościom każdy potrafiłby sprzedać nawet pług śnieżny na Hawajach. Chętni mogli udoskonalić swoje zdolności publicznych wystąpień, a także, w grach strategicznych, rozwijać swoje zdolności przywódcze i umiejętności inwestowania i zarabiania pieniędzy.

            Ukoronowaniem Akademickich Dni Nauki była konferencja poświęcona nowej specjalności na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn - Projektowanie i wytwarzanie w środowisku wirtualnym. Ta unikatowa specjalność powstała dzięki współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, Grupy Nowy Styl oraz IBS Poland. Specjalność ta jest unikatowa zarówno ze względu na realizowany program studiów, jak i z uwagi na ich formułę, w której przedmioty kierunkowe niezbędne inżynierom mechanikom realizowane są z dużą liczbą – ponad 50% godzin zajęć laboratoryjnych. Studenci będą uczyli się na jednym z najbardziej zaawansowanych systemów – 3DExperience, który dostarczyła i z którego kadrę przeszkoliła firma IBS Poland, dystrybutor Dassault Systemes w Polsce. Grupa Nowy Styl jest także partnerem stażowym - najzdolniejszym studentom gwarantuje płatne staże i możliwość realizacji prac dyplomowych na terenie swoich zakładów produkcyjnych, w których wykorzystywane są systemy CATIA i 3DExperience. 

            Utworzenie nowych studiów jest modelowym przykładem współpracy nauki i biznesu. Impulsem dla przedsięwzięcia była konkretna potrzeba biznesowa Grupy Nowy Styl, która podczas rekrutacji zidentyfikowała brak wykwalifikowanych inżynierów-konstruktorów. Uczelnia elastycznie dopasowała swoją ofertę edukacji: pozyskała drugiego partnera technologicznego – firmę IBS Poland, zapewniła infrastrukturę informatyczną i przygotowała kadrę, która będzie prowadzić zajęcia z najnowszych narzędzi projektowych. Rekrutacja na studia rusza już w kwietniu. Startować mogą zarówno świeżo upieczeni absolwenci szkół, jak i dorośli, którzy dzięki formule „Studiów 26+” mogą studiować stacjonarnie w trybie wieczorowym.

            Na zakończenie warto zaznaczyć, że w tych bardzo pracowitych dniach aktywność wykładowców PWSZ w Krośnie nie ograniczała się do miejsca odbywania Akademickich Dni Nauki. W dniu 11 marca 2016 r. dr Karol Trojanowicz uczestniczył w konferencji Z nurtem Wisłoki - poznajmy się, zorganizowanej przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku pod patronatem burmistrza miasta i gminy Brzostek. Na konferencji wygłosił wykład Mikrozanieczyszczenia w środowisku wodnym

           Polecamy również Państwa uwadze fragment Debaty o zdrowiu  Człowiek – żywność – zdrowie, która odbyła się 11 marca 2016 roku w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jednym z prelegentów, obok prof. Tadeusza Trziszki, dr hab. Doroty Waśko-Czopik i Jerzego Zięby, był pracownik PWSZ w Krośnie dr Henryk Różański.

 

            Akademickie Dni Nauki w PWSZ w Krośnie dobiegły końca. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy znów za rok, a przyszłym absolwentom szkół ponadgimnazjalnych proponujemy atrakcyjną ofertę studiów, złożoną z 18 kierunków i wielu perspektywicznych specjalności, pozwalających na uzyskanie wymarzonego wykształcenia, podjęcie pierwszej pracy lub kontynuowanie studiowania na studiach II stopnia.

 

 


 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito