start

Aktualności

Inżynier przemysłu 4.0 czyli specjalista XXI wieku poszukiwany

26-07-2019





Zmieniający się obraz inżyniera stanowi wyzwanie dla szkół, w tym szkół wyższych technicznych, bo to one w procesie kształcenia zaopatrują przyszłego swojego absolwenta w wiedzę, umiejętności i kompetencje, których przydatność na rynku pracy weryfikuje pracodawca. Jednym z zadań uczelni wyższych jest przygotowanie studenta do znalezienia pracy i odniesienia sukcesu zawodowego.

Rewolucja przemysłowa, to przewrót przemysłowy, jest to potoczne określenie całości zmian technicznych, ekonomicznych i społecznych będących konsekwencją transformacji gospodarki. Historii zna trzy rewolucje przemysłowe.

Pierwsza rewolucja to przełom XVIII i XIX wieku, związana ona była z odkryciem silnika parowego i tworzeniem się okręgów przemysłowych. Druga rewolucja, przełomu  XIX i XX wieku, kojarzona jest z wynalezieniem żarówki przez Edisona i silnika spalinowego Diesela. Trzecia trwająca od lat 60tych ubiegłego wieku, zainicjowana została skonstruowaniem pierwszego układu scalonego i związana jest z komputeryzacją oraz automatyzacją przemysłu opartego na zaawansowanej elektronice i informatyce.

W chwili obecnej jesteśmy na skraju czwartej rewolucji przemysłowej. Jednak Przemysł 4.0 nie jest związany ani z rozwojem nowej technologii, ani z nowym modelem biznesowym w przemyśle. Jest to krok w przód w kierunku digitalizacji, połączony z nowym podejściem do osiągania wyników, które jeszcze dekadę temu były niemożliwe do zrealizowania. Obecna, czwarta przełomowa zmiana wywołana jest przez wprowadzanie wszechobecnej cyfryzacji, przez bazowanie w procesach decyzyjnych na wirtualnych symulacjach i przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym, przez komunikację maszyna-maszyna i maszyna-człowiek, a także nowe technologie wytwórcze.

Przesuwa ona przemysł w kierunku inteligentnej i elastycznej produkcji, która pozwala firmom dostosować się do dynamicznie zmieniających się potrzeb klientów.

Przez lata najbardziej pożądane u inżyniera były kompetencje bazujące na mocnych fundamentach wiedzy technicznej. Stereotypowy wizerunek inżyniera to obraz pracownika, który jest wyspecjalizowany tylko w wąskiej dziedzinie, ignorując przy tym umiejętności interpersonalne, komunikacyjne czy biznesowe. Obecnie, w dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii – i ogromnej dynamiki zmian wynikających z tego, że stoimy u progu rewolucji Industry 4.0 – stereotyp ten ulega zmianie. Bardzo ważna jest umiejętność pracy zespołowej, która pozwala doprowadzać konkretne projekty do oczekiwanych rezultatów. Inżynier Przemysłu 4.0 nie powinien koncentrować się tylko na swojej wąskiej specjalizacji, a wręcz przeciwnie, powinien posiadać zdolność rozumienia i łączenia pojęć z różnych dziedzin.

Zmieniający się obraz inżyniera stanowi wyzwanie dla szkół, w tym szkół wyższych technicznych, bo to one w procesie kształcenia zaopatrują przyszłego swojego absolwenta w wiedzę, umiejętności i kompetencje, których przydatność na rynku pracy weryfikuje pracodawca. Jednym z zadań uczelni wyższych jest przygotowanie studenta do znalezienia pracy i odniesienia sukcesu zawodowego. Dlatego coraz częściej programy kształcenia są dostosowywane do oczekiwań pracodawców. Uczelnie podejmują wiele zadań umożliwiających skuteczne przygotowanie swoich absolwentów do aktywnego wejścia na rynek pracy. Instytut Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie zapewnia możliwości rozwoju zawodowego oferując kształcenie na różnorodnych kierunkach inżynierskich, takich jak: Informatyka, Mechanika i budowa maszyn, Inżynieria środowiska, Górnictwo i geologia, Energetyka, Budownictwo oraz na magisterskich: Inżynieria produkcji i Zarządzanie. Uczelnia przygotowuje programy studiów w stałej współpracy z partnerami ze światu przemysłu, dzięki czemu są dostosowywane do aktualnych wymagań rynku pracy.

Tekst: Agnieszka Woźniak


 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito